Παν.Πρ.Ταχ. 2016

Εν όψη του 4ου αγώνα, ας Θυμηθούμε τι έγινε στον προηγούμενο αγώνα των Σερρών

Το Σαββατοκύριακο στις Σέρρες θα γίνει ο 4ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας, έτσι ας θυμηθούμε τι είχε γίνει στον προηγούμενο αγώνα των Σερρών, τον δεύτερο του πρωταθλήματος στις 14-15 Μαΐου.

img_8626
Στην μεγάλη κατηγορία FORMULA EXTREME την POLE POSITION την είχε κερδίσει ο Σάκης Συνιωρης με χρόνο 1.18.896 όπου είναι και ο ταχύτερος επίσημος χρόνος σε διαδικασία Κατατακτήριων Δοκιμών στην πίστα των Σερρών.
Πίσω του ήταν σε απόσταση αναπνοής ο Χάρης Παρασκευόπουλος, με χρόνο 1:18.920, μόλις μερικά χιλιοστά διαφορά, ενώ  την τρίτη θέση κατέλαβε ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος με την παλιά του Yamaha R1, με χρόνο  1:20.135.

img_9229Στον ΑΓΩΝΑ την Νίκη  πήρε ο Σάκης  Συνιώρης μετά από μια συναρπαστική μάχη 18 γύρων με τον Χάρη Παρασκευόπουλο, ο οποίος στάθηκε άτυχος αφού είχε πτώση στην κ1 στον τελευταίο γύρο. Ο Παρασκευόπουλος έκανε νέο ρεκόρ πίστας σε αγώνα με 1.19.037.  Δεύτερος τερματισε ο Λευτέρης Πίππος και τρίτος ο Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος .

img_7947Στην κατηγορία SUPERSPORT την POLE POSITION την είχε κερδίσει ο Πρωταθλητής του 2015, Αλέξ Παπαγεωργίου, όπου πήρε την δεύτερη συνεχόμενη poleposition στην κατηγορία με χρόνο 1:21.567, μπροστά από τον Μιχάλη Κουτσουμπό που έκανε χρόνο 1:21.642, ενώ στην τρίτη θέση ο Δημήτρης Παπαγγέλου με χρόνο 1:22.369.

img_8363Στον ΑΓΩΝΑ την Νίκη πήρε ο Αλεξ Παπαγεωργίου που μετέτρεψε την Poleposition σε νίκη σε ένα θεαματικό αγώνα!  Στην δεύτερη θέση ο Μιχάλης Κουτσουμπός , ενώ στην τρίτη θέση ο Δημήτρης Καρακώστας που έκανε τον πρώτο του αγώνα φέτος στο ΠΠΤ. Ο Καρακώστας έδινε μάχη για την τριτη θέση για πολλούς γύρους με τον Δημήτρης Παπαγγέλου, έχοντας και οι δυο μαζί μια έξοδο, ξαναμπήκαν στον αγώνα με τον Καρακώστα 4ο πίσω από τον Παπαγγέλου. Άτυχος όμως ο Παπαγγέλου είχε πτώση ενώ ήταν 3ος!

img_7458Στην κατηγορία RACING  την POLE POSITION κέρδισε ο Άκης Τσώκος με χρόνο 1:24.183, όπου ήταν η δεύτερη συνεχόμενη poleposition της χρονιάς στα RACING και η 13η συνεχόμενη poleposition, αφού ο Τσωκος έχει κερδίσει όλες τις pole position από το 2014 και μετά! Στην δεύτερη θέση μια ανάσα πίσω του ο ομόσταυλός του, Λέανδρος Ντότσικας με χρόνο 1:24.281, ενώ στην 3η θέση με χρόνο 1:25.257 ο Μάκης Σιφναίος.

img_7819Στον ΑΓΩΝΑ ο Λάμπρος Τσώκος πήρε την πρώτη του νίκη στην φετινή σεζόν  στις Σέρρες. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λέανδρος Ντότσικας, ενώ το βάθρο έκλεισε ο Μάκης Σιφναίος.

img_7009Στην κατηγορία ΝΕΩΝ την POLE POSITION κέρδισε ο o Βασίλης Κορωνάκης με KTM RC 390 και με χρόνο 1:30.562. Στην δεύτερη θέση ο Κυριάκος Λιούτας με KTM RC 390 και χρόνο  1:31.925, ενώ στην 3η θέση ο Γιώργος Αρβανίτης, ο γνωστός από το μοτοκρός!

img_7364Στον ΑΓΩΝΑ ο Βασίλης Κορωνάκης έκανε μια άνετη νίκη σημειώνοντας χρόνο 1.29, ενώ δεύτερος τερματισε ο Κυριάκος Λιούτας και τρίτος ο Σερραίος αναβάτης Γιώργος Αρβανίτης, κερδίζοντας το πρώτο του βάθρο.

img_6427Στην κατηγορία OPEN την POLE POSITION κέρδισε ο Γιώργος Λιούντρης, όπου ήταν η πρώτη του Pole Position, με χρόνο 1:24.562! Στην 2η θέση ο Σταύρος Κρεμάλας  που επίστρεψε στους αγώνες μετά από μεγάλη απουσία, με χρόνο 1:24.765, ενώ στην τρίτη θέση ο Τάσος Σκυριανόγλου , ο  οδηγός από την Κρήτη,  με Triumph 675 και χρόνο 1:24.810.

img_6943Στον ΑΓΩΝΑ ο την  νίκη πήρε ο Σταύρος Κρεμάλας μετά από μάχη σώμα με σώμα μέχρι το τέλος με τον Βαγγέλη Σαπουνά που τερματισε δεύτερος, ενώ το βάθρο έκλεισε ο Τάσος Σκυριανόγλου.

Στον 4ο αγώνα προβλέπονται πολλές μάχες και θέαμα μιας και όλα στο πρωτάθλημα σε όλες τις κατηγορίες είναι ανοικτά!