16 April 2024
MotoGP 2016

Εκπληκτική νίκη Rossi μέσα στην Ισπανία μετά από μια φοβερή μάχη με Marquez

Ο Valentino Rossi είχε μια εκπληκτική νίκη σήμερα στο Montmelo της Βαρκελώνης, αναπτερώνοντας τις φιλοδοξίες του για τον τίτλο του MotoGP 2016!

Montmelo-3Ο Valentino Rossi ξεκινώντας από την 5η θέση, οδηγώντας εκπληκτικά,  κατάφερε γρήγορα και ανέβηκε στην 3η θεση και μόλις στον 7ο γύρο ήταν επικεφαλής του αγώνα και έμεινε εκεί μέχρι το 23ο γύρο όπου πέρασε ο  Marc Marquez μπροστά αλλά ο Γιατρός είχε άμεση απάντηση και έτσι στον επόμενο γύρο ξαναπέρασε μπροστά.

Montmelo-2015-motogp-race-cat.middleΟι 5 τελευταίοι γύροι μας χάρισαν μια πολύ σπουδαία μάχη μεταξύ των Rossi και Marquez, με τον Γιατρό να παίρνει την κάρο σημαία άνετα αφού στον προτελευταίο γύρο ένα λάθος του Ισπανού τον άφησε πίσω σχεδόν 2 δευτερόλεπτα!

Montmelo-1Ο μεγάλος άτυχος της ημέρας ήταν ο Jorge Lorenzo που ενώ ήταν στην 5η θέση με τον Iannone να τον καταδιώκει, είχε πτώση όταν ο Ιταλός έπεσε πάνω του!

Για άλλη μια φορά ο Andrea Iannone επηρέασε τη μάχη του πρωταθλήματος τορπιλίζοντας το  πρωτάθλημα αφού ρίχνοντας τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Jorge Lorenzo, τον έριξε και από τη κορυφή της βαθμολογίας.

Montmelo-_lorenzocrash.bigΟ Lorenzo οδήγησε τον αγώνα για 6 γύρους, αλλά φάνηκε να μην μπορεί να αντισταθεί στις επιθέσεις που του έκανε ο Rossi και στην συνεχεία ο Marquez, o Viñales και ο  Pedrosa και έτσι βρέθηκε στην 5η θέση όπου τον εμβόλισε τελικά ο Iannone στην στροφή 10.

99-29Ο Lorenzo ήταν σαφώς έξαλλος με τον Iannone ακόμα και όταν αυτός προσπάθησε να ζητήσει συγνώμη.

Montmelo-4

Ο Dani Pedrosa τερμάτισε τρίτος συμπληρώνοντας το βάθρο, κερδίζοντας το δεύτερο βάθρο του φέτος, νικώντας στην μονομαχία του με τον Maverick Viñales που τερματισε τελικά στην 4η θέση.

Ο Pol Espargaró οδήγησε καλά και κέρδισε μια εξαιρετική πέμπτη θέση και την θέση του κορυφαίου ανεξάρτητου αναβάτη.
Ο Cal Crutchlow ήτα αυτός που έκλεισε την κορυφαία εξάδα κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα, κερδίζοντας το καλύτερο αποτέλεσμα φέτος από την Βαλένθια το 2015.

Montmelo-46-valentino-rossiΣτην 7η θέση τερμάτισε ο Andrea Dovizioso, μπροστά από τον Alvaro Bautista, και τον Danilo Petrucci.

Ο Hector Barbera τερμάτισε στην 10η θέση αλά υποβιβάστηκε μια θέση στο τέλος του αγώνα γιατί έκοψε δρόμο σε κάποιο γύρο.

Έτσι ο Jack Miller που τερμάτισε 11ος ανέβηκε μια θέση και είναι  για πρώτη φορά στην κορυφαία δεκάδα στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Bradley Smith αναγκάστηκε να εγκαταλείψει στον έκτο γύρο, λόγο μηχανικής βλάβης, ενώ και ο Aleix Espargaro εγκατέλειψε λόγο προβλήματος με το πίσω ελαστικό του.

Montmelo-93-aΌπως όλοι οι οδηγοί σήμερα όλων των κατηγοριών, έτσι και οι τρεις νικητές της μεγάλης κατηγορίας αφιέρωσαν την νίκη τους στον αδικοχαμένο Luis Salom, φορώντας την  ιδία μαύρη μπλούζα με το νούμερο 39 και την φράση «θα ζεις Πάντα μέσα στις καρδιές μας»

Montmelo-2Ο Marc Marquez μετά το τέλος του αγώνα σταμάτησε και ξεκόλλησε το νούμερο του από το μπροστινό μέρος της μοτοσυκλέτας του και από κάτω ήταν το νούμερο 39 του Louis Salom!

Μια θετική σκηνή εκτυλίχτηκε στο park farmer όταν ο Rossi και ο Marquez έδωσαν τα χέρια αφού έδειξαν και οι δυο πως ευχαριστήθηκαν την μάχη που έδωσαν, συγχαίροντας ο ένας τον άλλον.

46-93Αυτή η κίνηση είναι μια καλή αρχή να πέψη το ψυχροπολεμικό κλίμα ανάμεσα στους δυο οδηγούς και να επικεντρωθούμε στα αγωνιστικά του MotoGP!

Μετά τον σημερινό αγώνα ο Marquez περνά στην κορυφή της ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ με 10 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Lorenzo!