Δείτε 10 πράγματα που πρέπει να ξέρετε πριν από το Βρετανικό GP στο Silverstone

Ένα ηλιόλουστο Silverstone φιλοξένησε μια θαυμάσια μέρα δράσης το Σάββατο, καθώς ο Marc Marquez και ο Valentino Rossi πρωταγωνίστησαν για την pole position για το Βρετανικό Grand Prix.

Παρακάτω διαβάστε 10 σημαντικά στατιστικά στοιχεία που αξίζει να γνωρίζεται πριν δείτε το Βρετανικό Grand Prix:

1. Ο Marquez έχει κερδίσει για πέμπτη φορά την pole position στα MotoGP στο Silverstone.

2. Αυτή είναι η 60η pole position για τον Marquez στο 120ο του ξεκίνημα στην κατηγορία του πρωταθλήματος, πράγμα που σημαίνει ότι έχει καταφέρει να πετύχει τις μισές (50%) pole position από τους αγώνες στους οποίους έχει αγωνιστεί από τότε που ανέβηκε στην πρώτη κατηγορία αγώνων Grand Prix το

3. Ο Rossi έχει κατακτήσει τη δεύτερη θέση ως ο καλύτερος αναβάτης της Yamaha στην σχάρα.Αυτή είναι η δεύτερη θέση του Rossi από την αρχή της σεζόν μέχρι τώρα, μαζί με το Austin, η οποία ήταν η τελευταία φορά που βρισκόταν στο βάθρο.

4. Ο Jack Miller (Pramac Racing) ολοκληρώνει την πρώτη γραμμή ως ο καλύτερος αναβάτης της Ducati και ανεξάρτητης ομάδας.Αυτή είναι η τρίτη φορά που το κάνει φέτος ο Miller, μαζί με το Le Mans και το Brno.

5. Ο Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT), ο οποίος ολοκλήρωσε τις πρώτες τρεις δοκιμές στο Silverstone, κατέκτησε την τέταρτη θέση στην σχάρα.Αν ο Quartararo κερδίσει τον αγώνα στο Silverstone (20 ετών και 127 ημερών), θα είναι ο δεύτερος νεότερος αναβάτης που θα κερδίσει έναν αγώνα πρωταθλήματος μετά από τον Marquez, ο οποίος ήταν 20 ετών και 63 ημερών όταν κέρδισε στην Αμερική το GP το 2013 .

6. Μετά το πέρασμα του από το Q1, ο Alex Rins (Team Suzuki Ecstar) κατέκτησε την πέμπτη θέση, που είναι το δεύτερο καλύτερο αποτέλεσμα για την Suzuki στο Silverstone στην κατηγορία MotoGP, μετά την τρίτη θέση του Maverick Viñales το

7. Ο δεύτερος αναβάτης της Ducati, στην έβδομη θέση, είναι ο Andrea Dovizioso της εργοστασιακής ομάδας της Ducati, ο οποίος πέρασε από το Q1 για τέταρτη φορά φέτος.Ο Dovizioso κέρδισε στο Silverstone το 2017, η οποία ήταν η μόνη νίκη για έναν οδηγό της Ducati σε αυτήν την πίστα.

8. Μετά τη πτώση του στο Q2, ο Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol), ο οποίος θα ξεκινήσει τον 150ο αγώνα στην καριέρα του στο Grand Prix στο Silverstone, έχει κατακτήσει την ένατη θέση ως δεύτερη Honda.Αυτή είναι η χειρότερη προκριματική απόδοση του Crutchlow στο Silverstone από τότε που ήταν το 15οw το 2014 με το Ducati.

9. Ο Aleix Espargaro (Aprilia Racing Team Gresini) έχει κατακτήσει την 12η θέση, η οποία είναι το καλύτερο αποτέλεσμα για έναν οδηγό της Aprilia, μετά την ένατη θέση στο Le Mans νωρίτερα αυτή τη σεζόν.

10. Ο Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team), ο οποίος κέρδισε τη Pole position στο Silverstone πέρυσι, ξεκινάει από την 21η θέση στην σχάρα μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό, ισοφαρίζοντας το χειρότερο προκριματικό του αποτέλεσμα στο MotoGP από το Assen το 2017 όταν οδηγούσε μια Ducati .