MXGP 2018

Διπλή νίκη του Jeffrey Herlings στο MXGP της Βουλγαρίας

Η πίστα στο Sevlievo της Βουλγαρίας φιλοξένησε τον 17ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP 2018 αυτό το Σαββατοκύριακο με μεγάλο νικητή τον Jeffrey Herlings που κέρδισε και τους δυο αγώνες.

Ο αναβάτης της KTM οδήγησε όλο και περισσότερο δυνατά, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο, τον άσχημο πρώτο αγώνα από τον Toni Cairoli, παρόλο που ο παγκόσμιος πρωταθλητής τερμάτισε δεύτερος στον δεύτερο αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Cairoli, ο οποίος είχε κερδίσει και την pole, αλλά σύντομα τον πέρασε ο Herlings που δεν ήθελε να χάσει χρόνο και να του ξεφύγει στην αρχή του αγώνα.

Ο Tim Gajser τερμάτισε στην 2η θέση συνολικά με μια 3η και μια 3η θέση, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο  Desalle, Clement με μια 3η και μια 4η θέση το διήμερο!

Ο Toni Cairoli  ήταν 4ος συνολικά με μια8η και μια 2η  θέση. Στην 5η θέση συνολικά τερμάτισε ο  Romain Febvre, μπροστά από τον Paulin Gautier που έκλεισε την κορυφαία εξάδα του διημέρου στην Βουλγαρία!

Στον Αγώνα της Βουλγαρίας είχαμε και την συμμετοχή του πολύπρωταθλητή Ελλάδος Παναγιώτη Κουζή που τερμάτισε στην 24 θέση στον πρώτο αγώνα και στην 23η θέση στον δεύτερο αγώνα!

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων.