Dakar 2017Ανασκόπηση Ημέρας 2017

Dakar 2017, Ανασκόπηση τελευταίας  ημέρας, Μεγάλος Νικητής του Dakar o Sunderland

🏆 Γενική Κατάταξη Ντακάρ 2017 🏆 1. Sam Sunderland – 2. Matthias Walkner (+32’00”) – 3. Gerard Farrés (+35’40”)

Ένα ακόμα Dakar πέρασε στην Ιστορία με την 12η ειδική, μόλις 64 χιλιομέτρων χωρίς σημαντικά εμπόδια, απλά μια τυπική διαδικασία πριν από το μεγάλο τμήμα συνδέσμου μήκους 700 χλμ που οδήγησε στην τελετή βράβευσης στο Μπουένος Άιρες.

Ήταν η τελευταία πρόκληση για τους «επιζώντες» του Ντακάρ, 97 μοτοσυκλέτες , 22 Quads, 58 Αυτοκίνητα, 5 Utv, και 38 φορτηγά, που τους υποδέχτηκαν σαν ήρωες στην πρωτεύουσα της Αργεντινής.

Η σειρά εκκίνησης της τελευταίας ειδικής έγινε αντίστροφα με την σειρα της γενικής κατάταξης. Οι αναβάτες ξεκίνησαν ο ένας πίσω από τον άλλο με 30 δευτερόλεπτα διαφορά μεταξύ τους με τον πρωτοπόρο  Sam Sunderland να ξεκινά τελευταίος!

Ο Danny Robert Nogales είχε την τιμή του ανοίγματος της τελικής ειδικής του Dakar. Ο Βολιβιανός οδηγός βρισκόταν στην 96η θέση της γενικής, με περισσότερο από 33 ώρες πίσω από Sam Sunderland.

Ο Adrien Van Beveren και ο Gerard Farrés ήταν οι οδηγοί που έδιναν την μάχη για την τρίτη θέση στο βάθρο!  Τα χιλιάδες χιλιόμετρα όλων των ημερών δεν αρκούσαν για να καθορίσουν αυτή την θέση και έφτασαν την τελευταία μέρα να παλέψουν τερματίζοντας και οι δυο μαζί στον τελευταίο τερματισμό. Ο Γάλλος Adrien Van Beveren (Yamaha) ανακηρύχθηκε ο Νικητής της σημερινής ειδικής, αλλά έχασε την μάχη για το βάθρο για 48 μόλις δευτερόλεπτα, και έτσι κερδίζει την 4η θέση στην γενική, μια ανάσα πίσω από τον  Gerard Farrés που κέρδισε την τρίτη θέση του βάθρου!

Στην 3η θέση της ειδικής τερμάτισε ο Joan Barreda (Honda) που έχει στην ουσία τις περισσότερες νίκες σε ειδικές του φετινού Ντακάρ, που τον έφερε στην 5η θέση της γενικής!

Ο Sam Sunderland (KTM) έκανε αγώνα τακτικής και σήμερα τελευταία ήμερα τερματίζοντας στην 6η θέση και χωρίς  να ρισκάρει κέρδισε τον πρώτο του τίτλο στο Rally Dakar 2017, χαρίζοντας στην KTM την 16η συνεχόμενη νίκη του σκληρότερου αγώνα Rally στο κόσμο.

Ο Sam Sunderland με μια νίκη στην 5η ειδική, μια δεύτερη και δυο τρίτες θέσεις κατάφερε και ανέβηκε στην κορυφή της γενικής κατάταξης, καταφέρνοντας να τερματίσει για πρώτη φορά σε Ντακάρ,  κερδίζοντας το. Ο Sam Sunderland είναι ο πρώτος Βρετανός που κερδίζει το Ντακάρ! «Απίστευτο!  Όταν πέρασα τη γραμμή ένιωσα την συγκίνηση να με πνίγει!» δήλωσε ο Sam Sunderland «Το βάρος στους ώμους μου ήταν μεγάλο την τελευταία εβδομάδα, που βρισκόμουν στην κορυφή! Είναι το πρώτο Ντακάρ που κατάφερα να τερματίσω και τερμάτισα πρώτος, είναι ένα απίστευτο συναίσθημα. Δεν έχω λέξεις να περιγράψω αυτά που νιώθω!»

Στην δεύτερη θέση του βάθρου ου Ντακάρ θα ανέβει ο Matthias Walkner (KTM) που τερμάτισε στην 4η θέση στην τελευταία ειδική. «Είναι πραγματικά ωραίο μετά από τα όσα συνέβησαν πέρυσι.» δήλωσε ο Matthias Walkner «Είχα ένα σοβαρό τραυματισμό και χρειάστηκε ένα εξάμηνο για να επιστρέψω. Πίστεψα ότι θα μπορούσα να τα καταφέρω να παλέψω για το βάθρο. Ελπίζω ότι είναι μόνο η αρχή, αλλά ξέρω ότι ήδη η δεύτερη θέση στο Ντακάρ είναι πολύ σημαντική.»

Την 6αδα της γενικής συμπλήρωσε ο Paulo Gonçalves (Honda), με την 5η σημερινή του θέση!

Η Laia Sanz η κορυφαία γυναίκα του Ντακάρ στην τελευταία ειδική τερμάτισε στην 11η θέση και στην 16 θέση της Γενικής. Η Ισπανίδα δήλωσε ευχαριστημένη και πιστεύει πως του χρόνου θα τα πάει ακόμα καλύτερα!

QUAD

Ο Ignacio Casale κέρδισε την τελευταία ειδική στην κατηγορία quad, αλλά ο Ρώσος Sergey Karyakin είναι ο μεγάλος νικητής του Dakar 2017!

«Κερδίζοντας το Ντακάρ είναι σαν να έχεις ένα παιδί. Χρειάζεται κάποιο χρόνο για να το καταλάβεις.» Δήλωσε ο Ρώσος « Ήταν ο στόχος μου για τέσσερα χρόνια. Είμαι περήφανος να ξέρω ότι έχω κερδίσει μια θέση ανάμεσα στους καλύτερους αναβάτες στον κόσμο. Το Ντακάρ είναι ένας τρόπος ζωής και αυτό σημαίνει πολλά για μένα».

Άλλες κατηγορίες- Κατάταξη 1ης ημέρας Μοτοσυκλέτες- Γενική κατάταξη Μοτοσυκλέτες- Κατάταξη 1ης ημέρας Quad- Γενική κατάταξη Quad- Φωτογραφίες

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στην κατηγορία των αυτοκινήτων το φετινό Ντακάρ το κέρδισε ο Stéphane Peterhansel, που ήταν ήδη θρύλος του Ντακάρ! Ο Peterhansel έχει κερδίσει 6 φορές το Ντακάρ με μοτοσικλέτα , ενώ με την φετινή του νίκη, κάνει 7 τις νίκες με αυτοκίνητο.

Ο «κύριος Ντακάρ»  δείχνει να είναι ακόμα «πεινασμένος» για περισσότερα.  Με 13 νίκες στο Dakar  ο Peterhansel είναι ήδη στην κορυφή του παγκόσμιου μηχανοκίνητου αθλητισμού, πίσω από τον 15 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή  Giacomo Agostini , και μέσα στο πάνθεον των μοναδικών Παγκοσμίων πρωταθλητών όπως ο Valentino Rossi με του 9 τίτλους στο Moto GP, τον Sébastien Loeb με του 9 τίτλους στο WRC και τον Michael Schumacher που έχει κέρδισε 7 τίτλους στη Formula 1.

Για την ιστορία, στην κατηγορία των φορτηγών, ο Eduard Nikolaev πήρε τη νίκη στο Ντακάρ του 2017.

47:25:01 08:06:09 00:06:00

Δείτε αναλυτικά την Γενική Κατάταξη & την Κατάταξη Ημέρας Μοτοσυκλετών και Quad του Dakar 2017