Dakar 2017, Ανασκόπηση 4ης ημέρας, Νικητής ο Matthias Walkner

Stage 4 | 5 Ιανουαρίου | San Salvador De Jujuy -> Tupiza | Ειδική: 416χλμ | Σύνολο: 521χλμ

1- Matthias Walkner – 2- Joan Barreda (+2’02”) – 3- Michael Metge (+3’18”)

Η σημερινή ειδική των ανατροπών και των 416 χιλιομέτρων, ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου μισής ώρας λόγο των δυσκολιών που έχει δημιουργήσει η κακοκαιρία!

Οι Οδηγοί σήμερα πέρασαν τα σύνορα και μπήκαν στην Βολιβία και διέσχισαν μια διαδρομή από πέντε στάδια στο υψίπεδο των Άνδεων της Βολιβίας, το δεύτερο υψηλότερο οροπέδιο του κόσμου μετά το Θιβέτ. Ο εγκλιματισμός ήταν αναγκαίος, στα 3.500 και 4.000 μέτρα υψόμετρο. Το τέλος της ειδικής περιλάμβανε δύσκολη πλοήγηση! Ο Joan Barreda ξεκίνησε πρώτος για μια ειδική που είχε γίνει πολύ δύσκολη λόγο της βροχής.

Η 4η ειδική υπήρξε μοιραία για τις φιλοδοξίες του κατόχου του τίτλου του 2016, Toby Price, ο οποίος είχε  πτώση με μεγάλη ταχύτητα. Ο team-mate του, Matthias Walkner κέρδισε την σημερινή ειδική αφού «άρπαξε» την νίκη μέσα από τα χέρια του Joan Barreda.

O Matthias Walkner κέρδισε την σημερινή 4η ειδική, αφού κατάφερε να πιάσει τον Joan Barreda στο τέλος της ειδικής και να περάσει μπροστά και να διασχίσει την γραμμή τερματισμού 2’02΄΄ μπροστά από τον Ισπανό. Ο Walkner ακολούθησε πολύ στενά τον Ισπανό σε όλη την διαδρομή και κατάφερε στο τέλος να περάσει μπροστά και να κερδίσει την ειδική, την δεύτερη νίκη μετά το 2015!
Ο Walkner μετά την σημερινή ημέρα και μετά τις τιμωρίες έχει ανεβεί στην 2η θέση της Γενικής κατάταξης!

Στην 2η θέση τερματισε ο Joan Barreda, μόλις 2 λεπτά πίσω από τον οδηγό της KTM. Ο Ισπανός με αυτόν τον τερματισμό τέθηκε πρωτοπόρος της Γενικής, αλλά όχι για πολύ μιας και μια ποινή μια ώρας που του προστέθηκε μετά το τέλος της ειδικής, για ανεφοδιασμό έξω από την προκαθορισμένη περιοχή, τον έριξε στην 9η θέση με +41m41s πίσω από την κορυφή! Πολύ δυσάρεστη εξέλιξη για τον Ισπανό και την Honda!

Τρίτος τερμάτισε ο Michael Metge 3’18 πίσω από τον Matthias Walkner. Η σταθερή απόδοση του Michael Metge τον έφερε στην τρίτη θέση της 4ης ειδικής. Όμως και τον Γάλλο της Honda τον περίμενε μια ποινή μιας ώρας για ανεφοδιασμό έξω από την προκαθορισμένη περιοχή, που τον έριξε στην 37η θέση της 4ης ειδικής! Και στην 22η θέση της Γενικής!

Ο Γάλλος της Yamaha, Xavier de Soultrait τερμάτισε στην τέταρτη θέση, πίσω από τον Michael Metge. Ωστόσο, ο Γάλλος μετά τις ποινές των οδηγών της Honda βρέθηκε πίσω από τον Walkner στην 2η θέση της 4ης ειδικής και στην 6η της γενικής!

5ος τερματισε ο Stefan Svitko με την KTM του 08:33 πίσω από την κορυφή, αλλά μετά τις ποινές βρέθηκε στην 3η θέση της σημερινής ειδικής και στην 3η της Γενικής!

Την εξάδα του τερματισμού της ειδικής έκλεισε ο Χιλιανός οδηγός της Husqvarna, Pablo Quintanilla με 09:22 λεπτά πίσω από τον πρώτο. Ο Quintanilla μετά τις τιμωρίες βρέθηκε στην 4η θέση της σημερινής ειδικής και 1ος στην Γενική κατάταξη!

Ήταν μια θλιβερή ημέρα για τον Toby Price η σημερινή. O Price βρισκόταν επικεφαλής στην σημερινή 4η ειδική, και ενώ είχε διανύσει 371 χιλιόμετρα από τα 416 χιλιόμετρα της ειδικής, έχασε τον έλεγχο του KTM του ενώ πήγαινε με πάνω από 90 kmph και είχε μια σφοδρή πτώση όπου έσπασε το αριστερό μηριαίο οστό. Στο σημείο αρχικά δέχτηκε την φροντίδα της ιατρικής ομάδας, και στην συνέχεια μεταφέρθηκε  αεροπορικώς από την ιατρική ομάδα στο νοσοκομείο για περεταίρω Ιατρική βοήθεια. Για τον Toby Price το Ντακάρ 2017 τελείωσε μερικά χιλιόμετρα πριν από το τέλος της 4ης ειδικής στην Tupiza.

Η 4η ειδική ήταν επίσης μοιραία και για τις φιλοδοξίες του επίσημου αναβάτη της Yamaha, Alessandro Botturi, ο οποίος είχε πτώση 30 χιλιόμετρα πριν τη γραμμή τερματισμού. Ο Ιταλός υπέστη ένα μικρό τραυματισμό στο κεφάλι και μώλωπες, και μεταφέρθηκε για φροντίδα της ιατρικής ομάδας.

Quad- Κατάταξη 4ης ημέρας Μοτοσυκλέτες- Γενική κατάταξη Μοτοσυκλέτες- Κατάταξη 4ης ημέρας Quad- Γενική κατάταξη Quad- Φωτογραφίες

QUAD
1- Walter Nosiglia
2- Sergey Karyakin (+11’28”)
3- Daniel Domaszewski (+19’12”)

Στον αγώνα των quad, ο Walter Nosiglia κέρδισε τελικά την πρώτη του νίκη στο Ντακάρ στην πατρίδα του.

16:57:54 00:39:12 00:01:00

Δείτε αναλυτικά την Γενική Κατάταξη & την Κατάταξη Ημέρας Μοτοσυκλετών και Quad του Dakar 2017