23 April 2024
Dakar 2017Ανασκόπηση Ημέρας 2017

Dakar 2017, Ανασκόπηση 1ης ημέρας, UPDATE

Stage 1 | 2 Ιανουαρίου | Asunción -> Resistencia | Ειδική: 39χλμ | Σύνολο: 454χλμ

UPDATE: Ο Xavier de Soultrait, τελικά τιμωρήθηκε με ποινή 00:01:00, χάνοντας έτσι την πρώτη θέση, φέρνοντας τον έτσι η ποινή στην 10η θέση. Η ποινή ήταν λόγω γρήγορης διέλευσης μέσα από χωριό κατά την διάρκεια της σύνδεσης με την ειδική.
Ποινή 30 δευτερόλεπτων έφαγε και ο Γάλλος Michael Metge που τερμάτισε 4ος και τώρα με την ποινή μπαίνει στην 7η θέση της κατάταξης

Η πρώτη ημέρα του Rally Dakar 2017 είχε μια μικρή ειδική 39 χιλιόμετρων από την πρωτεύουσα της Παραγουάης Asuncion για να τερματίσουν στη Resistencia με συνολική διαδρομή ημέρας τα 454 χιλιόμετρα.

Η πρώτη ημέρα φέρνει στην κορυφή οδηγούς που άφησαν πίσω τους τα φαβορί, αλλά είναι κάτι συνηθισμένο που το έχουμε δει πολλές φορές να συμβαίνει τις πρώτες ήμερες!

1. Xavier de Soultrait 2. Pedrero (+0’02”) 3. Brabec (+0’14”)

Ο Γάλλος Xavier de Soultrait (Yamaha) είναι ο νικητής στο πρώτο στάδιο (Stage1) και ο πρώτος νικητής του Dakar 2017! «Κερδίζοντας μια ειδική στο Ντακάρ είναι απίστευτο πράγμα και είναι ήδη ένα βήμα προς τα πάνω. Ωστόσο, ο απώτερος στόχος μου είναι να κερδίσω το Ντακάρ … και γιατί όχι φέτος», ήταν η πρώτη δήλωση του Γάλλου και συνέχισε: «Βάζω τα κομμάτια του πάζλ στη θέση τους σιγά-σιγά και τα πράγματα αρχίζουν να παίρνουν σάρκα και οστά!»

Ο Xavier de Soultrait, μαζί με τον δεύτερο της πρώτης ημέρας στα αυτοκίνητα, Xavier Pons, εξετάζονται για ποινή λόγω γρήγορης διέλευσης μέσα από χωριό κατά την διάρκεια της σύνδεσης με την ειδική, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να χάσει την πρώτη θέση.

Ο Ισπανός Juan Garcia Pedrero επίσημος αναβάτης της Sherco τερματισε στην 2η θέση, σχεδόν μαζί με τον Γάλλο, κάνοντας μια καλή αρχή στο ένατο του Ντακάρ.

Στην τριτη θέση τερματισε ο  Αμερικανός Ricky Brabec με μόλις 14 δευτερόλεπτα πίσω από την κορυφή! Ο Αμερικανός, ο οποίος τερμάτισε πέρυσι στο πρώτο του Ντακάρ στην 9η θέση, ψάχνει να προχωρήσει ποιο πάνω φέτος πίσω από το τιμόνι της επίσημης Honda του.

Στην 4η θέση τερματισε ο Γάλλος Michael Metge με Honda μπροστά από τον Πορτογάλο αστέρα της Honda P. Goncalves, ενώ την κορυφαία εξάδα συμπλήρωσε ο γνωστός μας Βρετανός με την πρώτη KTM, S. Sunderland.

Ο Toby Price, ο νικητής του 2016, ήταν ο πρώτος αγωνιζόμενος που ξεκίνησε επίσημα το Dakar 2017 αγωνιστικά.  Κάθε δύο λεπτά και ένας αναβάτης, ξεκινούσε μετά τον Price,  με τον Stefan Svitko, Pablo Quintanilla, Helder Rodrigues και όλους τους υπόλοιπους να ακολουθούν.

Ο Toby Price, τερμάτισε 17ος σε αυτήν την πρώτη μέρα, 00:01:25 πίσω από τον πρώτο, ενώ ο Stefan Svitko (2ος στο Dakar 2016)  τερματισε μπροστά του στην 14η θέση με διαφορά από τον πρώτο 00:01:16.
Ο Pablo Quintanilla (3ος στο Dakar 2016) τερμάτισε στην 12 θέση,

Με τη νίκη της πρώτης ειδικής του Xavier de Soultrait πίσω από το τιμόνι του WR του 450 F, ανεβάζει το σύνολο των νικών στο Dakar για την Yamaha στις 138!

143 αναβάτες ξεκίνησαν, ενώ ο Αργεντινός Sergio Miguel Petrone, δεν εκκίνησε καθόλου. Στο τέλος της την πρώτης μέρας τερμάτισαν 142 οδηγοι!

Quad- Κατάταξη 1ης ημέρας Μοτοσυκλέτες- Γενική κατάταξη Μοτοσυκλέτες- Κατάταξη 1ης ημέρας Quad- Γενική κατάταξη Quad- Φωτογραφίες
Στα Quad νικητής ήταν ο Βραζιλιάνος Marcelo Medeiros με προβάδισμα πάνω από ένα λεπτό, μπροστά από τον Αργεντινό Gonzales Gaston, ενώ ο τοπικός αναβάτης  Nelson Augusto Sanabria τελείωσε την ειδική στην τρίτη θέση μπροστά στους συμπατριώτες του, με  1’39 πίσω από το νικητή της ημέρας.

IBOS

Δείτε αναλυτικά την Γενική Κατάταξη & την Κατάταξη Ημέρας Μοτοσυκλετών και Quad του Dakar 2017