Dakar 2017, Ανασκόπηση 10ης ημέρας, Νικητής ο Michael Metge – UPDATE

Stage 10 | 12 Ιανουαρίου | Chilecito -> San Juan | Ειδική: 449 χλμ | Σύνολο: 751 χλμ

1. Michael Metge – 2. Joan Barreda (+0’55”) – 3. Stefan Svitko (+1’19”)
UPDATE
 Αργότερα  μετά τον τερματισμό, ο Michael Metge πήρε ποινή για το γεγονός ότι έχασε ένα σημείο της διαδρομής και αυτή τη στιγμή υποβάλλεται σε έλεγχο.

Η ποινή σημαίνει ότι η πρώτη θέση πάει στον Joan Barreda, ο οποίος, κατά συνέπεια, συγκεντρώνει την τριτη του νίκη στο Ντακάρ 2017 και την δεύτερη στη σειρά.
Με την ποινή που του δόθηκε ο Michael Metge «πέφτει» στην 24η θέση, και όλοι οι οδηγοί μέχρι αυτήν την θέση ανεβαίνουν μια θέση!

Οι φυσικές καταστροφές πριν από δύο ημέρες και η ακύρωση της χθεσινής ένατης ειδικής είναι πλέον ιστορία, αφού σήμερα το Ράλι Ντακάρ είναι και πάλι πίσω στην προκαθορισμένη διαδρομή.

Σήμερα ο αγώνας εξελίχτηκε με σχετική «ομαλότητα»  σε μια ειδική πλήρους μήκους, χωρίς εκτροπές ή παρακάμψεις. Τα 449 χιλιόμετρα της ενάντια στον χρόνο για την διαδρομή από το Chilecito στο San Juan αποδείχθηκε ότι ήταν η μεγαλύτερη δοκιμασία μέχρι σήμερα.

Με θερμοκρασίες 45 βαθμών που μερικές φορές έφτασαν στους 50, πάνω στη σέλα τους οι  αναβάτες έπρεπε να καταφέρουν να βγάλουν αυτή την εξαντλητική διαδρομή, καθώς είχαν να αντεπεξέρθουν σε μια διαδρομή με ιδιαίτερα απαιτήσεις πλοήγησης. Το δεύτερο κομμάτι της ειδικής με τερματισμό στο San Juan – ήταν ταχύτερο, αλλά εξίσου με δύσκολη πλοήγηση, που  οδήγησε πολλούς κορυφαίους οδηγούς στην γενική κατάταξη χάθηκαν και έχασαν αρκετό χρόνο.

Ο Joan Barreda ήταν πρωτοπόρος σχεδόν σε όλη την ημέρα με άψογη πλοήγηση εκτός από μια πολύ μικρή απόκλιση στο 53ο χιλιόμετρο.  Ευτυχώς, ο team-mate του Michael Metge ήταν σε ετοιμότητα και έδωσε την σωστή κατεύθυνση.

Στο τέταρτο Ντακάρ του, ο Michael Metge τελικά κέρδισε την πρώτη του ειδική στο Dakar. Ο Γάλλος πέρασε τη γραμμή τερματισμού 55 δευτερόλεπτα μπροστά από τον ομόσταυλό του και επικεφαλή της ομάδας του, Joan Barreda. Ο Michael Metge είναι ο οδηγός της ομάδας αποκαλούμενος ως «water carrier» (μεταφορέας νερού), όπου ο ρόλος τους είναι να υποστηρίξουν τους βασικούς οδηγούς της ομάδας με ότι ανταλλακτικό χρειαστεί ακόμα και με τον κινητήρα.

Ο Ισπανός της Honda, Joan Barreda, τερμάτισε στην 2η θέση κλείνοντας την διαφορά του από τον πρωτοπόρο της Γενικής κατά 18 λεπτά περίπου, ανεβαίνοντας στην 5η θέση.

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Štefan Svitko, κερδίζοντας το καλύτερο αποτέλεσμα σε ειδική φέτος, μόνο 1’19 πίσω από τον Michael Metge. Ο Σλοβάκος Stefan Svitko, μετά τον τερματισμό του και κατά την διάρκεια της διαδρομής για την κατασκήνωση σταμάτησε  αφού αισθάνθηκε εξαντλημένος και μεταφέρθηκε για ιατρική βοήθεια!

Ο Franco Caimi που τερμάτισε στην 4η θέση, είναι μία από τις αποκαλύψεις του Dakar 2017. Στην πρώτη συμμετοχή του, ο Αργεντινός έχει ήδη τερματίσει μια φορά στην 5η θέση. Ωστόσο, σήμερα  με την τέταρτη θέση τερματισμού, βρέθηκε μπροστά από πολλούς επίσημους αναβάτες εργοστασιακών ομάδων, χάρη στην εξαιρετική ψυχραιμία και την καλή πλοήγηση, καθώς και ένα καλό ρυθμό στα πιο γρήγορα κομμάτια. Η σημερινή θέση τον έβαλε στην πρώτη δεκάδα της γενικής κατάταξης, στην 9η θέση, παρά την ποινή μίας ώρας, χωρίς την οποία θα αγωνιζόταν για μια θέση στο τελικό βάθρο.

Ο  πρωτοπόρος της Γενικής βαθμολογίας, Sam Sunderland, τερμάτισε στην 13η θέση, 18 λεπτά πίσω από τον σημερινό νικητή Metge. Ο Βρετανός παραμένει επικεφαλής στην Γενική βαθμολογία!

Ο Matthias Walkner τερμάτισε στην 11η θέση, περίπου λεπτά από τον νικητή.  Oι Γάλλοι της Yamaha, Adrien Van Beveren και Xavier de Soultrait, χάθηκαν και αυτοί με αποτέλεσμα να τερματίσουν στην 18η και 23η θέση αντίστοιχα!

Ο Pablo Quintanilla τραυματίστηκε και εγκατέλειψε το Dakar 2017. Η Χιλιανός αναβάτης της Husqvarna υπέστη τραυματισμό στο κεφάλι μετά από μια πτώση, ανακοίνωσαν οι διοργανωτές.

Ο Quintanilla και ενώ είχε διανύσει 400 χιλιόμετρα της 10ης ειδικής, είχε μια πτώση και έχασε τις αισθήσεις του. Αμέσως τον προσέγγισε η ιατρική ομάδα και τον μετέφεραν με ελικόπτερο.

Ο Χιλιανός αναβάτης της Husqvarna, μέχρι τον τραυματισμό του ήταν στην 2η θέση της γενικής , πίσω από τον πρωτοπόρο Βρετανό Sam Sunderland της KTM.

Ο αμερικανός Ricky Brabec, του οποίου ο κινητήρας έσπασε κατά τη διάρκεια της ειδικής, έχασε τις αισθήσεις του και πήρε βοήθεια από την ιατρική ομάδα του αγώνα.

Quad- Κατάταξη 1ης ημέρας Μοτοσυκλέτες- Γενική κατάταξη Μοτοσυκλέτες- Κατάταξη 1ης ημέρας Quad- Γενική κατάταξη Quad- Φωτογραφίες

QUADS Stage 10

1. Sergey Karyakin – 2. Ignacio Casale (+10’46”) – 3. Pablo Copetti (+1h22’09”)

Στον αγώνα των quad, ο Sergey Karyakin πήρε την δεύτερη του νίκη σε ειδική και ενίσχυσε τη θέση του ως πρωτοπόρου της γενικής κατάταξης, μπροστά από το δεύτερο πλέον, Ignacio Casale.

41:50:59 07:12:26 00:06:00

Δείτε αναλυτικά την Γενική Κατάταξη & την Κατάταξη Ημέρας Μοτοσυκλετών και Quad του Dakar 2017