2. Paulo Gonçalves + 3m51s
3. Marc Coma + 7m34s
Απλή διαδρομή: 88 χιλιόμετρα – Ειδική Διαδρομή:  450 χιλιόμετρα.

Dakar-2015-stage-8_45

Η 9η μέρα τους Dakar είχε συνολικά 538 δύσκολα χιλιόμετρα από το  Iquique προς την Calama.  Μετά την χθεσινή καταστροφική ημέρα για πολλούς η σημερινή δύσκολη διαδρομή, πολύ δύσκολη στην πλοήγηση  και πολλοί αναβάτες  έχασαν την σωστή πορεία.

Helder Rodrigues

Νικητής της 9ης μέρας ο αναβάτης του HRC,  ο Πορτογάλος Helder Rodrigues, όπου μετά την άσχημη ημέρα χθες που έχασε πάνω από 3 ώρες, σήμερα αντέδρασε σαν πρωταθλητής και τερμάτισε πρώτος στην  Calama κάνοντας την δεύτερη νίκη του φέτος στο Dakar. Ο Rodrigues ξεκίνησε καλά και κατάφερε κατά τη διάρκεια της ειδικής διαδρομής των 450 χιλιομέτρων να ανοίξει πολύ την διαφορά του από τους αντιπάλους του τερματίζοντας σχεδόν τέσσερα λεπτά μπροστά από τον ομόσταυλό του, Paulo Gonçalves.
Η Honda θα πρέπει να είναι πολύ ευχαριστημένη που εκτός του ότι έκανε το 1-2 σήμερα, είδε 4 μοτοσυκλέτες Honda να είναι στις 5 πρώτες θέσεις!

Paulo Gonçalves

Στην 2η θέση τερμάτισε άλλος ένας αναβάτης του HRC και συμπατριώτης του νικητή, ο Πορτογάλος Paulo Gonçalves που κατάφερε και κράτησε πίσω του τον Ισπανό της KTM Marc Coma. Ο Gonçalves ήταν ικανοποιημένος με την ανάκτηση 3’43 ” από τον Marc Coma στην γενική και τώρα φαίνεται να είναι ο μόνος αναβάτης είναι σε θέση να πιέσει και να προβληματίσει σοβαρά τον αναβάτη της KTM μετά από εννέα μέρες.
Ο Paulo Gonçalves βρίσκετε στην 2η θέση της γενικής κατάταξης μόλις  5’28” από τον πρώτο Marc Coma!

Marc Coma
Marc Coma

Ο Marc Coma  τερμάτισε στην 3η θέση , 7.30 λεπτά περίπου πίσω από τον νικητή και Θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος με την τρίτη θέση της 9ης ημέρας αφού παραμένει στην κορυφή της γενικής κατάταξης.
Στην 4η θέση τερμάτισε ο Joan Barreda, αφού κατάφερε να  είναι στον ίδιο ρυθμό με τον νικητή στο πρώτο μισό της ειδικής, τελικά ο Joan Barreda τερμάτισε 19’47 ” πίσω από τον Gonçalves, ενώ ο Javier Pizzolito και Stefan Svitko, τερμάτισαν αντίστοιχα, στην 5η και 6η θέση , 20 λεπτά περίπου πίσω απ τον πρώτο.

Ο Juan Pedrero García που τερμάτισε χθες δεύτερος σήμερα έμεινε αρκετά πίσω στην 20η θέση.

Dakar-2015-stage-9_04
Laia Sanz

Όσο για την Laia Sanz δεν κατάφερε σήμερα ότι χθες, τερματίζοντας 43’20 ”λεπτά πίσω στην 14η θέση που την κρατά στην 8η γενικής!
Dakar-2015-stage-9_50
1.Victor Manuel Gallegos Lozic
2.Rafal Sonik +15m35s
3.Sergio Lafuente +25m29s

Στα Quad νικητής της 9η μέρας ήταν ο Victor Gallegos μπροστά από τον Rafal Sonik και τον  Sergio Lafuente.
Ο Sonik ξαναπήρε τον έλεγχο από τον Casale στην γενική κατάταξη με τέσσερα λεπτά, τέσσερις ημέρες πριν από τον τερματισμό του Dakar, η μάχη μαίνεται μεταξύ των δύο ανδρών.

Stage 9 – Car/Bike – Stage Summary – (Iquique – Calama)

Η 10η μέρα, Τετάρτη, 14 Γενάρη θα είναι η διαδρομή από την Calama της Χιλής και θα τερματίσουν στο Cachi της Αργεντινής.
Η Απλή Διαδρομή θα είναι 520 χιλιόμετρα, ενώ η Ειδική Διαδρομή 371 χιλιόμετρα

Dakar-2015-stage-10_50
Η 10η μέρα ια είναι η δεύτερη Μαραθώνια διαδρομής! Μετά τα σύνορα Χιλής-Αργεντινής, αυτή τη φορά ειδική διαδρομή της ημέρας θα ξεκινήσει στην Salinas Grandes, πάνω από 3600 μ υψόμετρο. Το υψόμετρο θα δυσκολέψει πολύ τους οδηγούς. Μετά θα περάσουν από το πιο σκληρό κομμάτι από τα υπόλοιπα, το  Paso de l’Acay, σε υψόμετρο 4,970 μετρα!

10 PAIN Olivier FRA Yamaha Racing Yamaha + 2:36’13

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης μετά την 9η ειδική εδώ!

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της 9ης ειδικής εδω quad

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης quad μετά την 9η ειδική εδώ!