Dakar 2015 – 8η μέρα – Μεγάλες ανατροπές – Uyuni  – Iquique  – Video – Φωτογραφίες

2. Juan Pedrero García +11s
3. Stefan Vitko +12s
Απλή διαδρομή: 24 χιλιόμετρα – Ειδική διαδρομή 784 χιλιόμετρα!

Dakar-2015-stage-8_01

Η 8η μέρα του Dakar ήταν γεμάτη ανατροπές και εκπλήξεις! Η Μαραθώνια διαδρομή έμελε να είναι καταστροφική για πολλούς αναβάτες της κορυφής, αφού ο Joan Barreda από την κορυφή έπεσε στην 16η θέση!
Με την διαρκή βροχή, λάσπη, θερμοκρασίες υπό το μηδέν, νερά, υψόμετρα άνω των 3.600 μέτρων και τους αμμόλοφους του Iquique, ήταν μια θεαματική διαδρομή.

Dakar-2015-stage-8_18

Παρά το γεγονός ότι ο Pablo Quintanilla, ήταν άτυχος στις  δύο πρώτες συμμετοχές του στο Ντακάρ, η τύχη του χαμογέλασε σήμερα. Ο Χιλιανός κέρδισε την πρώτη του ειδική διαδρομή και ανέβηκε στην 3η θέση στην γενική κατάταξη, πίσω από τον Marc Coma, ο οποίος μπορεί τελικά κατάφερε με την σταθερή του απόδοση να περάσει και πάλι στην κορυφή και να βάζει τα θεμέλια για μια ακόμα νίκη στο αγαπημένο του ράλι και να είναι το φαβορί για να διαδεχθεί τον εαυτό του. 🙂

Pablo Quintanilla

Ο αναβατής της KTM, Pablo Quintanilla κατάφερε να αντεπεξέρθει στην μαραθώνια διαδρομή μεταξύ Uyuni και Iquique.Αυτή η νίκη δεν  οφείλετε στην τύχη, αφού είναι φανερή η σταθερή βελτίωση του αναβάτη της KTM κατά τη διάρκεια των τελευταίων ημερών και η επιστροφή του αγώνα στην πατρίδα του ήταν μια ευκαιρία που ο  Quintanilla δεν άφησε να πάει χαμένη.

Η μάχη ήταν σκληρή μεταξύ των τριών πρώτων, ενώ ο νικητής ξεκαθάρισε στα τελευταία 38 χιλιόμετρα!

Στην 2η θέση ο Juan Pedrero κατάφερε με την Yamaha του να τερματίσει  μόλις 11 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή δίνοντας στην Yamaha την καλύτερη θέση έως τώρα.

Dakar-2015-stage-8_24

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Stefan Svitko που ήταν για αρκετά χιλιόμετρα πρωτοπόρος του σημερινού αγώνα, αλλά όπως και ο Pedrero έχασαν την νίκη στο τέλος στους αμμόλοφους.

Ωστόσο, θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι μιας και κατέκτησαν  υψηλές θέσεις σε μια ειδική που ήταν μοιραία για πάρα πολλούς της κορυφής!

Με εγκαταλείψεις από τον αγώνα του Alessandro Botturi, Michael Metge, Daniel Gouet και Jordi Viladoms, τέσσερα μέλη του top 20 στην ουσία αποχαιρετούν  το ράλι.

Dakar-2015-stage-8_17

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Toby Price κάνοντας άλλη μια καλή επίδοση που τον έφερε στην 4η θέση της γενικής.

Στην 5η θέση τερμάτισε η απίστευτη Laia Sanz, η όποια συνεχίζει να καταρρίπτει τα ρεκόρ του Ντακάρ αφού η 5η θέση είναι η καλύτερη που έχει πτυχή ποτέ  γυναίκα σε οποιοδήποτε διαδρομή της ιστορίας του ράλι!

Laia Sanz
Laia Sanz

Η Ισπανίδα άσος πάλεψε και έμεινε στην ομάδα της κορυφής και με εξαιρετικά συνεπή χειρισμό, ταχύτητα αλλά και την αποτελεσματική πλοήγηση της, κατάφερε να τερματίσει στην καλύτερη της θέση μέχρι σήμερα. Ήταν ένα τεράστιο αποτέλεσμα για  την Laia που ανεβαίνει από την 14 η θέση στην  9η θέση της Γενικής Κατάταξης.

Την εξάδα συμπλήρωσε ο Xavier de Soultrait όπου τερμάτισε περίπου στα 6 λεπτά πίσω από τον νικητή και μπροστά από τους Duclos Alain και Vogels Hans!

Ο πρωτοπόρος πλέον Marc Coma τερμάτισε στην 9η θέση,  ο οποίος με τη χαρακτηριστική εμπειρία και ευφυΐα του, δεν προκάλεσε την  τύχη και φρόντισε να φτάσει ασφαλής στο Iquique τερματίζοντας στην 9η θέση που του έδωσε την πρώτη στην γενική σε συνδυασμό με την κακοτυχία του Joan Barreda, οποίος κατρακύλησε στην 16η θέση της γενικής με 2:51’38 πίσω από τον πρώτο και κατ ουσία λέει αντίο στα όνειρά του για τη νίκη στο Dakar!

5. Nelson Sanabria Galeano: +3h30m25s

Stage 8 – Bike/Quad – Stage Summary – (Uyuni – Iquique)

Dakar-2015-stage-8_45

Η Αυριανή 9η μέρα θα έχει την διαδρομή από το Iquique στην Calama με απλή διαδρομή 88 χιλιόμετρων και Ειδική Διαδρομή 450 χιλιόμετρων.

KTM 30:38:59 01:47:47

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης μετά την 8η ειδική εδώ!

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της 8ης ειδικής εδω quad

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης quad μετά την 8η ειδική εδώ!