3. Pablo Quintanilla +2m49s
Chilecito (ARG) – Copiapo (CHI) Διαδρομή: 594 km – Ειδική Διαδρομή: 315 km

Dakar-2015-stage-4_00

Το Ντακάρ ανέβηκε στα βουνά την 4η μέρα , στο πέρασμα Σαν Φρανσίσκο, σε υψόμετρο 4.800 μέτρων και οι αναβάτες οδήγησαν στο έδαφος της Χιλή για πρώτη φορά.
Ήταν, επίσης, η πιο ακραία μέχρι στιγμής, διαδρομή με θερμοκρασίες που κυμάνθηκαν από κάτω από το μηδέν μέχρι τους 35 βαθμούς.
Τελικά οι αναβάτες τερμάτισαν στην πόλη Copiapó της Χιλής .

Dakar-2015-stage-4_07
Joan Barreda

Νικητής της 4ης μέρας ήταν ο αναβατής του HRC Joan Barreda οπού πάλεψε με τον Marc Coma σχεδόν σε όλη την ειδική διαδρομή, πολλές φορές ρόδα με ρόδα, με τελικό νικητή τον Barreda, αφού κατάφερε και πέρασε στα τελευταία χιλιόμετρα και να καταφέρει την δεύτερη του νίκη φέτος.

Με αυτή την νίκη ο Barreda απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα μετά από μόλις τέσσερις ημέρες των αγώνων με 12’49 ” διαφορά από τον δεύτερο στην γενική κατάταξη!

Ο Joan Barreda δήλωσε ” Ήταν μια δύσκολη μέρα με πολλές ώρες πάνω στην μοτοσυκλέτα. Είμαι πραγματικά ικανοποιημένος σήμερα. Ήταν πολύ γρήγορες ειδικές, είχαμε επικεντρωθεί μπροστά και όταν είδα ότι ήταν κοντά ο Marc, πίεσα να μην αφήσω να μου ξεφύγει. Τα πάντα λειτούργησαν πολύ καλά. και ακλούθησα το ρυθμό του Marc. Το να περάσει κανείς τον Marc δεν είναι εύκολη υπόθεση. Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε για να μείνουμε μπροστά.”

Marc Coma
Marc Coma

Ο Marc Coma, τερμάτισε στην δεύτερη θέση αφού δεν κατάφερε να κρατηθεί μπροστά από τον Barreda. Ωστόσο, ο τέσσερις φορές νικητής του Ντακάρ ξέρει ότι ακολουθούν πολλές αγωνιστικές ημέρες και έχει την δυνατότητα να περάσει μπροστά.
Ο Marc Coma δήλωσε ” Ήταν μια καλή Ειδική Διαδρομή, χωρίς λάθη και καλά συναισθήματα. Συνεχίσω να αγωνίζομαι! ”

Pablo Quintanilla

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Pablo Quintanilla με 3 λεπτά περίπου πίσω από τον πρώτο, με μια καταπληκτική απόδοση, αφού σήμερα το Dakar μπήκε στην πατρίδα του τη Χιλή. Με την θέση αύτη ο Quintanilla ανεβαίνει στην 6η θέση της γενικής κατάταξης!

Ο χθεσινός νικητής και rookie, Matthias Walkner ήταν ο μεγάλος χαμένος της ημέρας, με 23 λεπτά πίσω από τον πρώτο στην 22η θέση που τον έριξε στην 8η θέση στην γενική.

Laia Sanz
Laia Sanz

Η Laia Sanz, από την άλλη πλευρά, είχε κάθε λόγο να είναι χαρούμενη μετά την ολοκλήρωση μια εξαιρετική ημέρας που την έφερε στην όγδοη θέση, αλλά και δεύτερη από την ομάδα του HRC. Η Ισπανίδα αναβάτης ανέβηκε στην 12η θέση στην γενική κατάταξη!
Η Laia Sanz δήλωσε, ” Τι μια μεγάλη μέρα!  Ήταν μια πολύ γρήγορη Ειδική, αλλά πήγε πολύ καλά, ειδικά το κομμάτι στην άμμο, το οποίο μου αρέσει. Υπήρχαν μερικά σημεία που ήταν δύσκολα, αλλά τα κατάφερα. Σήμερα ήμουν σε φόρμα, παρά τις δυσκολίες του υψομέτρου στο πέρασμα του Σαν Φρανσίσκο.”

Rafal Sonik
Rafal Sonik

Στον αγώνα των quad  την 4η ημέρα οι τρεις πρώτοι ήταν οι :
1. Rafal Sonik
2. Ignacio Casale +3m26s
3. Mohammed Abu-Issa +13m14s

Stage 4 – Car/Bike – Stage Summary – (Chilecito > Copiapo)

Stage 4 – Top Moment – (Chilecito > Copiapo

Stage 4 – Inside Dakar 2015 – Check-Point

Dakar Rally 2015 Team HRC Stage 4

Η Αυριανή είναι η 5η ημέρα με την μέσα στην Χιλή από το Copiapó στο Antofagasta
Η διαδρομή είναι 239 χιλιόμετρα, ενώ η Ειδική Διαδρομή είναι 458 χιλιόμετρα.

12 SANZ Laia SPA Team HRC Honda + 48’02

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης μετά την 4η ειδική εδώ!

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της 4ης ειδικής εδω quad

Αναλυτικότερα όλα τα αποτελέσματα της Γενικής Κατάταξης quad μετά την 4η ειδική εδώ!