28 March 2024
AMA Supercross 2019

Cooper Webb και Adam Cianciarulo, κερδίζουν στο Oakland AMA Supercross 2019 – Video – Photo

Το Σάββατο 26/1/ 2018 έγινε ο 4ος αγώνας της χρονιάς για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Monster Energy AMA Supercross, στο Oakland-Alameda Coliseum στο Oakland των ΗΠΑ.

Ο  Cooper Webb πήρε την νίκη στην 450SX, την μεγάλη κατηγορία Supercross 2019, ενώ στην μικρή κατηγορία 250SX Lite Δύσης,  νικητής ήταν ο Adam Cianciarulo.

450SX

Ο Cooper Webb πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη φέτος στο Supercross Main Event στο Oakland-Alameda County Coliseum, μετά την νίκη του Triple Crown στο Anaheim 2 την περασμένη εβδομάδα.

Ο Webb πήρε την νίκη μπροστά από τον ομόσταυλό του Marvin Musquin, ενώ το βάθρο έκλεισε άνετα ο τρίτος οδηγός της KTM, Blake Baggett, οδηγός της δορυφορικής KTM.

Ο Cooper Webb είναι ο πρώτος με δύο νίκες το 2019. Ο Marvin Musquin έπεσε στον 10ο γύρο ενώ ήταν 2ος , παρόλα αυτά πάλεψε για την νίκη μέχρι το τέλος!

Webb:  «Το Oakland ήταν μια μεγάλη μέρα για μένα. Ήταν ένας τέλειος αγώνας – ήμουν ικανός να οδηγώ από την αρχή μέχρι το τέλος. Είχα κάποια πίεση από τον Marvin στο τέλος, αλλά κράτησα και ήμουν σε θέση να κερδίσω. Δύο νίκες στην σειρά, αλλά έχουμε μια μεγάλη σεζόν μπροστά μας, αλλά ήταν ένα υπέροχο με δυο νικηφόρα δύο Σαββατοκύριακα.»

Ο Eli Tomac είχε καλή δυναμική στον αγώνα , αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο βάθρο και ετσι τερμάτισε 4ος.

Ο Ken Roczen έφτασε μέχρι την 2η θέση στον αγώνα αλλά τελικά τερμάτισε στην 5η θέση μπροστά από τον  Dean Wilson, που έκλεισε την κορυφαία εξάδα του αγώνα στο  Oakland

Τέσσερις γύροι έως τώρα το 2019 και οι κορυφαίοι οδηγοί Tomac, Roczen και Musquin δεν έχουν κερδίσει ακόμη.

250SX

Στην μικρή κατηγορία 250SX West, νικητής ήταν ο Adam Cianciarulo στο Oakland. Η πίστα έσπασε αρκετά και οι κοριούς έπαιξαν έναν τεράστιο παράγοντα στα αποτελέσματα απόψε. Οι Dylan Ferrandis και Colt Nichols πάλεψαν για το βάθρο, με τον Ferrandis να παίρνει την δεύτερη θέση με τον Nichols τρίτο.

Ο Colt Nichols εξακολουθεί να κατέχει το προβάδισμα στην βαθμολογία και ο Adam Cianciarulo είναι τώρα δεύτερος με μόλις τρεις βαθμούς πίσω από Colt.