26 April 2024
Super Enduro 2018

Blazusiak & Flanagan, οι νικητές του πρώτου αγωνα SUPER ENDURO 2018 – Φωτογραφίες

Η σεζόν του SUPER ENDURO 2018 ξεκίνησε το περασμένο Σάββατο στο Tauron Arena στην Κρακοβία στην Πολωνία.

Οι 11.500 θεατές που ήταν παρόντες μπόρεσαν να παρακολουθήσουν αγώνες υψηλού επιπέδου και στις δύο κατηγορίες Prestige και Junior !

Στο τέλος της απρόβλεπτης αγωνιστικής βραδιάς, ο τοπικός ήρωας Taddy Blazusiak (PL – KTM), έφυγε σαν  Leader 24MX στην κατηγορία Prestige.

Χάρη στην εμπειρία του ο Blazusiak, κατάφερε και πήρε τα αποτελέσματα (2-2-2), που θα φέρουν τον  έξι φορές  Παγκόσμιος Πρωταθλητής στον επόμενο αγωνα στο  SachsenArena Riesa στην Γερμανία στις 6 Ιανουαρίου, δύο πόντους μπροστά από τον Cody Webb (ΗΠΑ – KTM) . Ο Καλιφορνέζος ήταν σαφώς ο ταχύτερος αναβάτης της διοργάνωσης (1-5-1), αλλά μια δύσκολη εκκίνηση στο δεύτερο σκέλος του στέρησε να είναι ο Leader 24MX.

Πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη μνεία στον Billy Bolt (GB – Husqvarna). Ο νεαρός Βρετανός ήταν δυνατός στην πρώτη του συμμετοχή και κέρδισε το δεύτερο σκέλος (5-1-4), οπότε ολοκλήρωσε το βάθρο στην κατηγορία Prestige.

Κατάταξη Prestige: 1. Taddy BLAZUSIAK 53pts; 2. Cody WEBB 51pts; 3. Billy BOLT 44pts. 4. Manuel LETTENBICHLER 38pts; 5. Colton HAAKER 34pts; 6. Alfredo GOMEZ 34pts. 7. Danny MCCANNEY 30pts; 8. Jonny WALKER 26pts; 9. Alex SALVINI 22pts; 10. Cristobal GUERRERO 18pts …

Στην κατηγορία Juniors, το βραβείο leader 24MX περίμενε μέχρι το τέλος της βραδιάς να επιλέξει τον ιδιοκτήτη του! Πράγματι, πριν από τον τελευταίο γύρο μόνο τέσσερις βαθμούς χώριζαν τον Kevin Gallas (D – Husqvarna) , τον Kyle Flanagan (RSA – Yamaha) , τον Emil Juszczak (PL – Sherco) και τον Oskar Kaczmarczyk (PL – KTM) . Ήταν τελικά ο νοτιοαφρικανικός Flanagan που σήκωσε το βραβείο 24MX δείχνοντας μεγαλύτερη σταθερότητα στα αποτελέσματα του (5-2-3).

Στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Matteo Cavallo (I – Beta) , με μια νίκη στο τρίτο σκέλος (3-9-1), και μόλις ένα βαθμό πίσω από τον πρώτο.

Ο Emil Juszczak (PL – Sherco)  ολοκλήρωσε το βάθρο με 4 βαθμούς πίσω από τον πρώτο, ενώ ο Kevin Gallas ήταν τέταρτο με 5 βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Κατάταξη Junior : 1. Kyle FLANAGAN 43pts; 2. Matteo CAVALLO 42pts; 3. Emil JUSZCZAK 39pts. 4. Kevin GALLAS 38pts; 5. Diego HERRERA 32pts. 6. Leon HENTSCHEL 30pts; 7. Oskar KACZMARCZYK 30pts; 8. William HOARE 30pts; 9. Ignacio FERNANDEZ 28pts; 10. Marco MESSNER 20pts …

Η σεζόν του 2018 φαίνεται ήδη συναρπαστική. Αν ο Blazusiak ξαναρχίσει την καριέρα του εκεί που την είχε αφήσει πριν από ένα χρόνο, ο αγώνας θα είναι σκληρός για να διατηρήσει το βραβείο 24MX,  ενώ ο παγκόσμιος πρωταθλητής Colton Haaker (USA – Husqvarna) και ο Jonny Walker (GB – KTM) θα πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο για να τον ακολουθούσουν!

Τον Ιανουάριο του 2018 στη SachsenArena de Riesa στην Γερμανία, θα γίνει ο 2ος γύρο ο οποίος αναμένεται να είναι … έντονος!