Motocross 2019

Αποτελέσματα 6ου Αγώνα Παν. Πρωτ. ΜΧ 2019 στη Μεγαλόπολη με νικητές Κουζή – Γεωργαντά

Το Σαββατοκύριακο 8  και 9 Ιουνίου 2019 έγινε ο 6ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross 2019 στην πίστα στην πίστα MotoCross Mεγαλόπολης, που διοργάνωσε το Αθλητικό Σωματείο Aγωνιστική Λέσχη Μηχανοκίνητου Αθλητισμού   Μεγαλόπολης   (Α.Λ.Μ.Α. ΜΕΓ/ΛΗΣ)!

Νικητής στην κατηγορία ΜΧ1 ο Παναγιώτης Κουζής που πέτυχε την πρώτη του διπλή νίκη φέτος,  φτάνοντας τις 5 φέτος όσο και ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, πλησιάζοντας στους 14 βαθμούς τον πρώτο στην βαθμολογία, αφήνοντας όλα τα ενδεχόμενα μαθηματικά ανοικτά για τον τίτλο στον τελευταίο αγώνα, αν και δείχνει ακατόρθωτο να παλέψει για τον τίτλο, αφού η εγκατάλειψη του στον Πύργο στον 5ο αγώνα αποδεικνύετε αποφασιστικής σημασίας!

Στην δεύτερη θέση της MX1 ο Αργύρης Τσαρνάς με δυο δεύτερες θέσεις, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Γιάννης Τουρατζίδης με δυο τρίτες θέσεις.

Στην ΜΧ2 νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Γεωργαντάς , όπου μαθηματικά κερδίζει τον πρώτο του τίτλο στην κατηγορία. 2ος ήταν ο Παναγιώτης Παπίλας μπροστά από τον Φραγκίσκο Ζούνη

Νικητής της ΜΧ2Τ (1-2)  ο Αντώνης Σάγμαλης όπου του χάρισε και τον πρωτάθλημα, το πρώτο της καριέρας του στην κατηγορία.

Στην κατηγορία στην OPEN νικητής ο Μανόλης Σκύβαλος ενώ στην Senior νικητής ο Σπύρος Μητρόπουλος,.

Στην κατηγορία Quad νικητής ήταν ο Martin Milev, ενώ ο Στέλιος Γαλατιανός ήταν ο νικητής στην κατηγορία Vintage.

Στις μικρές κατηγορίες MX85  και ΜΧ65 δεν είχαμε αγώνες λόγω εξετάσεων.