19 April 2024
AMA Supercross 2014VIDEOS

AMA Supercross: Villopoto και Anderson κερδίζουν στον 2ο αγώνα στο Φοίνιξ. Video.

Μπροστά σε  49.834 Θεατές στο  Chase Field του Φοίνιξ  της Αριζόνα το Σάββατο, Ο άσος της Kawasaki   και τρεις φορές πρωταθλητής 450SX Ryan Villopoto κέρδισε για πρώτη φορά σε αυτήν την πίστα. Για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, αναβάτης της Rockstar Energy Racing, Jason Anderson πήρε μια νίκη στον τελευταίο γύρο κάνοντας  back-to-back νίκες στο Πρωτάθλημα 250SX.

AMA-SX-f_003

SX: Villopoto κερδίζει στο Φοίνιξ για πρώτη φορά!

Ο Ryan Villopoto έχει κερδίσει πολλές κούρσες στην καριέρα του – μεταξύ των οποίων τρία πρωταθλήματα – αλλά ποτέ δεν είχε κερδίσει έναν αγώνα Chase Field στο Φοίνιξ  της Αριζόνα.

Ο άσος της Kawasaki το Σάββατο κέρδισε το αγώνα μπροστά σε ένα κατάμεστο γήπεδο με 50.000 θεατές. πλήθος sellout των 49.834.

Ο Villopoto ξεπέρασε ένα αργό ξεκίνημα  που τον είχε ρίξει στις πίσω θέσεις  και οδήγησε στους  τελευταίους επτά γύρους γρήγορα και με σωστη στρατηγικη και κατάφερε να κερδίσει την 35η νίκη στην καριέρα του στο Supercross και την πρώτη του σε αυτήν την πίστα!

AMA-SX-f_006

Ο Brayton προσπάθησε να ακολουθήσει τον Villopoto αλλά δεν κατάφερε να τον απειλήσει  ενώ ταυτόχρονα υπερασπίστηκε την δεύτερη θέση από τον  Dungey που ακολουθούσε, και πίεζε  αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Ο James Stewart τερμάτισε τέταρτος μπροστά από τον Justin Barcia, και  6ος ο νικητής του Anaheim  Ken Roczen. Την δεκάδα έκλεισαν οι  Andrew Short, Broc Tickle Chad Reed  και ο Wil Hahn.

SX: Ο Anderson παίρνει την δεύτερη στη σειρά νίκη

Ο Jason Anderson έκλεψε την παράσταση το Σάββατο το βράδυ και πάλι με ένα πέρασμα στον τελευταίο γύρο για να κερδίσει τον αγώνα στην κατηγορία 250SX στο Chase Field στο Φοίνιξ  της Αριζόνα.

AMA-SX-f_004

«Δεν θα αφήσω αυτό το πρωτάθλημα να μου ξεφύγει»  δήλωσε ο Anderson. «Νομίζω ότι ο Cole ήταν πολύ καλός απόψε. Αυτά τα περάσματα στον τελευταίο γύρο δεν είναι  προγραμματισμένα. Θέλω να οδηγήσω έναν αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος. Νομίζω εχω την φυσική κατάσταση και είμαι σε φόρμα έτοιμος να κερδίσω κάθε αγώνα».

Ο Seely τερμάτισε δεύτερος με το ίδιο σενάριο όπως τον πρώτο αγώνα.  Μια Deja vu 2η θέση!

AMA-SX-f_005

«Ο Jason πέρασε και πάλι  στον τελευταίο γύρο.»  Δήλωσε ο Seely. «Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν, παρά μόνο τον εαυτό μου. Έκανα ένα λάθος στον τελευταίο γύρο και αυτό μου κόστισε την νίκη στον αγώνα».

Το βάθρο έκλεισε επίσης όπως στο Anaheim, στον πρώτο αγώνα με τον  αναβάτη της Honda Zach Osborne να τερματίζοντας στην τρίτη θεση για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα.
Ο Dean Wilson τερμάτισε τέταρτος με τον Malcolm Stewart στην πέμπτη θέση, ενώ στην έκτη θέση τερμάτισε ο Cooper Webb.