AMA Supercross 2016

AMA Supercross 6: Dungey και Savatgy οι νικητές στο San Diego 2 – Video – Φωτογραφίες

Ο 6ος αγώνας του AMA Supercross 2016 επέστρεψε στο Σαν Ντιέγκο, στην πολύ τεχνική πίστα στο  Petco Park, που ήταν πολύ σφιχτή, σύμφωνα με δηλώσεις μερικών  από τους κορυφαίους αναβάτες. Αυτό σημαίνει ότι ήταν πολύ δύσκολη για προσπέρασμα, ειδικά στην κατηγορία 450. Ωστόσο, ο Ryan Dungey και ο Joey Savatgy ήταν σε θέση να καταφέρουν  το καλύτερο αποτέλεσμα ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο κατάμεστο στάδιο του Petco Park.

Supercross-Round-6_Races_San-Diego_001

450SX

Ο Ryan Dungey οδήγησε τον αγώνα από την πρώτη στροφή κιόλας εκμεταλλευόμενος και την πρώτη θέση εκκίνηση που είχε κερδίσει. Ο Cole Seely κυνήγησε τον Dungey στρίβοντας στη δεύτερη θέση. Ενώ πίσω του ήταν ο Trey Canard, Ken Roczen, και Eli Tomac.

Στα μισά του αγώνα, η πρώτη πεντάδα παρέμεινε η ίδια. Ο Dungey είχε ανοίξει την διάφορα του από τον Seely στα τριάμισι δευτερόλεπτα. Ακριβώς πίσω τους, ο Jason Anderson είχε ανέβει στην έκτη θέση.

Supercross-Round-6_Races_San-Diego_007

Λίγο μετά, ο Canard έκανε λάθος έξοδο, η οποία επέτρεψε στον Roczen να κινηθεί και να περάσει στην 3η θέση.

Στον 15ο γύρο, η πρώτη πεντάδα έπεσε πάνω σε αργότερους οδηγούς. Μια μάχη μεταξύ του Mike Alessi και του Nick Schmidt επέτρεψε στον Canard να αποσπαστεί από το κυνήγι του Tomac.

Ο Ryan Dungey τερμάτισε πρώτος με τον Cole Seely 2ο. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Ken Roczen  που συμπλήρωσε και το βάθρο. Στην 4η θέση ήταν ο Jason Anderson αφού έκανε μεγάλη προσπάθεια υστέρα από μια κακή εκκίνηση, αφήνοντας στην 5η θέση τον Trey Canard , ενώ ο Eli Tomac συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα.

Supercross-Round-6_Races_San-Diego_032

Νικητής στην κατηγορία 250 ο Joey Savatgy. Πρώτος ξεκίνησε ο Jordon Smith αλλά γρήγορα ο Chris Alldredge και ο Joey Savatgy που ήταν ακριβώς πίσω του τον πέρασαν. Ο Cooper Webb κατάφερε να φτάσει στις μπροστινές θέσεις σχετικά νωρίς, αλλά η ατυχία του συνεχίστηκε και σε αυτόν τον αγώνα καθώς πάλι είχε μια πτώση, χάνοντας έτσι την διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Ο Christian Craig δεν κατάφερε να νικήσει τον Cooper Webb  στην μεταξύ τους μάχη και έτσι αρκέστηκε στην τρίτη θεση του βάθρου. Ο Joey Savatgy μετά από τον 6ο αγώνα  είναι ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας.

Supercross-Round-6_Races_San-Diego_015

Στην 4η θεση τερματισε ο Colt Nichols , μπροστά από τον Zach Osborne,όπου  παρά τον τραυματισμό του στον προηγούμενο αγώνα έκανε έναν καλό αγώνα κερδίζοντας πολύτιμους βαθμούς. Ο Mitchell Oldenburg συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα του αγώνα.

Video Highlights – 250SX Lites Δύσης

Η Δράση συνεχίζεται το επόμενο Σάββατο 20  Φεβρουαρίου, το βράδυ στο Arlington με τον 7ο  αγώνα στο AT&T Stadium.