AMA Supercross 2016

AMA Supercross 13: Dungey και Plessinger οι νικητές της Ινδιανάπολις – Video – Φωτογραφίες

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα AMA Supercross, έκανε την ετήσια επίσκεψή του στην Μέκκα του μηχανοκίνητου αθλητισμού,  την Ινδιανάπολις, το Σάββατο, στο Lucas Stadium Oil, που γέμισε με 60.085 οπαδούς.

_2016_INDIANAPOLIS_SX_SWANBERG_08538

Ήταν αναμφισβήτητα η μια από τις πιο συναρπαστικές μάχες της σεζόν, μεταξύ του  Ryan Dungey και του Ken Roczen.

Ο Dungey έκανε την έβδομη νίκη του και ανοίγει την διαφορά του στην βαθμολογία.
Στον πέμπτο κούρσα της Κατηγορίας 250SX Ανατολής, ο Aaron Plessinger έγινε ο πέμπτος  διαφορετικός νικητής , παίρνοντας την πρώτη νίκη της καριέρα του στο αγώνα της πατρίδας του.

5_S_16_28_10033-1

450 Main Event

_2016_INDIANAPOLIS_SX_SWANBERG_08535

Ο Mike Alessi ήταν αυτός που κέρδισε το Holeshot για να ξεκινήσει στην  Κατηγορία 450SX,  μπροστά από τον Dungey και τον Christophe Pourcel.
Ο Dungey πήρε το προβάδισμα πριν από το τέλος του πρώτου γύρου, ενώ ο Alessi προσπαθούσε να αποκρούσει την πίεση του Eli Tomac.

Ο Tomac πέρασε τελικά στην δεύτερη θέση, ενώ ο Roczen ακολούθησε στην τρίτη θέση. Λίγο αργότερα ο Roczen πέρασε και τον Tomac και άρχισε να κυνηγά τον Dungey μπροστά.

_2016_INDIANAPOLIS_SX_SWANBERG_08523

Ο Dungey δεν μπόρεσε να ανοίξει μια διαφορά, επιτρέποντας στον Roczen να κλείσει την διαφορά  και έτσι στον 3ο γύρο τον έφτασε και άρχισε μια από τις ωραιότερες μάχες της σεζόν! Ο Roczen πέρασε τον Dungey πολλές φόρες άλλα ο Dungey  απαντούσε αμέσως. Ο Roczen κατάφερε και πέρασε ξανά μπροστά μένοντας για λίγο στην κορυφή άλλα ο Dungey  δεν άφησε ανεκμετάλλευτο  ένα λάθος του και ξαναπέρασε μπροστά όπου έμεινε μέχρι την κάρο σημαία, την εβδόμη για φέτος! Το δίδυμο τερμάτισε με περισσότερο από 27 δευτερόλεπτα μπροστά από τον τρίτο!

Στον 11ο γύρο ο Tomac έπεσε ενώ είχε την Τρίτη θέση, χάνοντας αρκετές θέσεις, αφού άργησε να ξαναβάλει και πάλι μπρος την μηχανή του. Ο  Jason Anderson τελικά τερματισε στην 3η θέση.

Για τον Dungey ήταν η 29η νίκη στην καριέρα του στα 450SX. Ήταν, επίσης, η 29η συνεχόμενη θέση στο βάθρο, μεγαλώνοντας το ρεκόρ του.

250 Main Event

Στο πρώτο του αγώνα με την Kawasaki, ο Gannon Audette κέρδισε το πρώτο Holeshot για να ξεκινήσει πρώτος στα  250SX, με τον Plessinger και τον Malcolm Stewart πίσω του. Ο Plessinger πήρε σχετικά γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα στον πρώτο γύρο, αφήνοντας τον Stewart στη δεύτερη θέση. Ο Audette έμεινε στην Τρίτη θέση, μπροστά από τον  Martin και τον Davalos.

_2016_INDIANAPOLIS_SX_SWANBERG_08566

Ο Plessinger διεύρυνε το προβάδισμά του σημαντικά και πήρε την καρό σημαία με περισσότερα από 10 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Stewart.

Video Highlights – 250SX Lites Ανατολής

Η Δράση συνεχίζεται το επόμενο Σάββατο το βράδυ, στο St. louis με τον 14ο  αγώνα στο Edward Jones Dome.