19 April 2024
AMA Supercross 2016

AMA Supercross 11: Anderson και Stewart οι νικητές στo Detroit – Video – Φωτογραφίες

Μπροστά σε 46.259 θεατές μέσα στο Ford Field έγινε ένας αμφιλεγόμενος αγώνας στην κατηγορία 450SX, όπου ο Ryan Dungey πήρε την καρό σημαία, αλλά αργότερα θα τιμωρηθεί με δύο θέσεις λόγω παράβασης σημαίας στο αγώνα, δίνοντας έτσι την νίκη στον Jason Anderson που είναι η δεύτερη στην καριέρα του στο AMA Supercross. Στην κατηγορία 250SX Ανατολής ο Malcolm Stewart έγινε ο τέταρτος διαφορετικός νικητής, κάνοντας τη δεύτερη νίκη της καριέρας του, και την άνοδο του στην κορυφή του πρωταθλήματος.

10575307_10153675331750000_2562416478607615904_o

450SX

Ο Dungey ξεκίνησε τον 20 γύρων  Αγώνα,  κερδίζοντας την πέμπτη του Holeshot της σεζόν, αλλά γρήγορα έχασε την πρώτη θεση από τον ομόσταυλό του Marvin Musquin. Αυτή η αλλαγή της θέσης του δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Dungey πήρε το προβάδισμα γρήγορα. Ο Musquin πέρασε στην δεύτερη θέση, ενώ ο Justin Brayton και ο Anderson αγωνίστηκαν για την τρίτη, με τον Anderson  να κερδίζει την μάχη στον 4ο γύρο.

980876_10153675322525000_2712098691075711526_o

Στον 7ο γύρο ο Dungey πλησίασε σημαία με κόκκινο σταυρό, που σημαίνει πως είναι πεσμένος αναβάτης, και πρέπει οι αναβάτες να περάσουν και να κάνουν το άλμα τους μακριά από το περιστατικό. Ο ηγέτης του πρωταθλήματος δεν κατάφερε να τηρήσει τη σημαία και ως αποτέλεσμα τιμωρήθηκε με δύο θέσεις από τους αγωνοδίκες. Ο αγώνας συνέχισε και ένα λάθος από το Musquin στον 17ο γύρο ανάγκασε τον Γάλλο, να χάσει δεύτερη θεση από τον Άντερσον. Ο Dungey πήρε την καρό σημαία, αλλά ο Anderson στέφτηκε νικητής. Για τον Anderson  ήταν η δεύτερη του νίκη αφού την πρώτη νίκη της καριέρας του την έκανε στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στο Anaheim της Καλιφόρνια, τον Ιανουάριο.

21_S_16_21_10765

Ο Musquin πήρε την δεύτερη θεση τελικά, και ήταν το τέταρτο συνεχόμενο βάθρο του, ενώ ο Dungey έπεσε στην Τρίτη θέση, συνεχίζοντας το σερί του να είναι στο βάθρο σε 27 αγώνες.

Στην 4η θεση τερματισε ο Chad Reed, μπροστά από τον Eli Tomac.

Ο νικητής της περασμένης εβδομάδας, Ken Roczen, ο οποίος βρίσκεται σήμερα δεύτερος, πίσω από τον Dungey στην κατάταξη του πρωταθλήματος, υπερνίκησε μια εκκίνηση που ήταν εκτός 10αδας  και κατάφερε να τερματίσει στην έκτη θέση.

250SX Ανατολής

Ο Arnaud Tonus ξεκίνησε πρώτος μπροστά από τον Stewart, ενώ πίσω τους, ο ηγέτης του πρωταθλήματος Jeremy Martin βρέθηκε στο έδαφος μετά από επαφή με τον Tyler Bowers, με τους δύο αναβάτες να μένουν στο τέλος.

2015-detroit-sx-_-250-class-10

Ο Stewart πέρασε γρήγορα μπροστά με ένα θεματικό τρόπο.
Ο Stewart είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, και οδήγησε τους τελευταίους 12 γύρους για να τερματίσει πρώτος και να πάρει την καρό σημαία, ενώ ο Aaron Plessinger κέρδισε τον καλύτερο τερματισμό της καριέρας του στην  δεύτερη θέση. Ο Shane Mcelrath κέρδισε το πρώτο βάθρο της σεζόν στην τρίτη θέση και έγινε ο έβδομος διαφορετικός αναβάτης που τερματισε στο βάθρο σε τέσσερις αγώνες.

Video Highlights – 250SX Lites Δύσης

Η Δράση συνεχίζεται το Σάββατο το βράδυ, 2/4/2016, στo Levi’s Stadium με τον 12ο  αγώνα στην Santa Clara.