18 April 2024
AMA Supercross 2014

AMA Supercross: Ο Stewart και ο Davalos στην κορυφή στο St Louis ! Video – Φωτο

Ο δέκατος τρίτος γύρος του Monster Energy Supercross έγινε το Σάββατο το βράδυ στο κατάμεστο απο 60.213 οπαδούς στο Edward Jones Dome στο St Louis

450SX

Ο James Stewart πείρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του το σάββατο το βράδυ στο St Louis.

Το αστέρι της Yoshimura Suzuki πέρασε τον τρεις φορές πρωταθλητή, Ryan Villopoto, 10 γύρους πριν το τελος κατακτώντας την πέμπτη του νίκη στην φετινή σεζόν και 50η της καριέρας του στο Monster Energy Supercross. Ο Stewart πλέον, μαζί με τον Jeremy McGrath (72 νικες)- είναι οι μόνοι αναβάτες στην ιστορία που έχουν κατακτήσει τουλάχιστον 50 νίκες στην καριέρα τους.

ama_450-supercross_ St_Louis-2014_01

“Αυτή είναι μια ειδική βραδιά για μένα», δήλωσε ο Stewart . « Φέτος έχω καταφέρει να δώσω κάποιους διασκεδαστικούς νικητήριους αγώνες αλλά απόψε είχε μεγάλη σημασία η νίκη για μένα! Κατάφερα να κατακτήσω την 50η νίκη μου. Ήταν πολύ ευχάριστο για μένα, ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να κερδίσω 50 αγώνες.”

ama_450-supercross_ St_Louis-2014_09

Ο Villopoto πήρε για όγδοη φορά φέτος την δεύτερη θέση του βάθρου, αυξάνοντας τις διαφορές του από του υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου, 35 βαθμούς από Ryan Dungey και 36 από τον Stewart .

ama_450-supercross_ St_Louis-2014_08

“Ο μεγάλος στόχος είναι το πρωτάθλημα για μένα “, δήλωσε ο Villopoto . «Δεν έχω την πολυτέλεια να κάνω οποιαδήποτε λάθος αν θέλω να τα καταφέρω. Ήμουν σε θέση να κάνω μερικούς καλούς γύρους σήμερα αλλά τελικά έμεινα στην δευτερη θέση.”

ama_450-supercross_ St_Louis-2014_07Ο Justin Barcia ήταν τρίτος μπροστά από τον αντίπαλο του Ken Roczen. Ο Trey Canard τερμάτισε πέμπτος στον πρώτο αγώνα του μετά από το σπάσιμο του χεριού του στις preseason δοκιμές.

Ο Dungey φάνηκε πως μπορούσε να μπει για άλλη μια φορά στο top-5, όμως μόλις στον τελευταίο γύρο,μια μικρή πτώση τον έριξε πίσω στην ένατη θέση.

Το Monster Energy Supercross ταξιδεύει στο Χιούστον του Τέξας το επόμενο Σαββατοκύριακο (Απρίλιος 5) για τον 14ο γύρο του πρωταθλήματος.

250 East Coast

Ο Martin Davalos ήταν ο μεγάλος νικητής του σαββατου για το Eastern Regional 250SX St Louis διευρύνοντας κι άλλο το προβάδισμα του από τον Justin Bogle στην μάχη για τον τίτλο.

ama_250-supercross_ St_Louis-2014_01

Ο Davalos έκανε πολύ καλή εκκίνηση μπαίνοντας από την αρχή μπροστά από τον ανταγωνιστή του στην διεκδίκηση του τίτλου, Justin Bogle, και διατήρησε την πρώτη θέση για τους 15 γύρους που ακλουθούσαν, με αποτέλεσμα τη δεύτερη νίκη της καριέρας του .

“Ήταν ένας δύσκολος αγώνας ο αποψινός», είπε ο Davalos . “Για άλλη μια φορά, η εκκίνηση ήταν το κλειδί, και ήμουν σε θέση να πάρω το προβάδισμα από νωρίς και να το διαφυλάξω. Θέλω να χαρώ αυτή τη νίκη όσο πιο πολύ μπορώ και στη συνέχεια να επιστρέψω στην σκληρή δουλειά.”

ama_250-supercross_ St_Louis-2014_08

Ο Bogle προσπάθησε να πιέσει τον Davalos, αλλά μερικά λάθη κόστισαν στον αναβάτη της Honda GEICO την νίκη. Πλέον βρίσκετε  οκτώ πόντους πίσω από τον Davalos στην κατάταξη του Eastern Regional 250SX.

ama_250-supercross_ St_Louis-2014_07Ο Blake Baggett αν και ήταν 14ος στην αρχή, κατάφερε να ανέβει στην τρίτη θέση του βάθρου μετά από έναν πολύ καλό αγώνα. Δυστυχώς όμως βρίσκετε στην τέταρτη θέση στην μάχη του τίτλου και αντιμετωπίζει ένα έλλειμμα 49 βαθμών. Πιθανότατα θα περάσει τον Adam Cianciarulo, ο οποίος θα είναι εκτός για λίγο μετά τον τραυματισμό στον ώμο, αλλά δύσκολα θα είναι σε θέση να αμφισβητήσει τους Davalos και Bogle.

ama_250-supercross_ St_Louis-2014_11Ο Kyle Cunningham κατάφερε να πάρει το καλύτερο τερματισμό του φέτος, στην τέταρτη θέση μπροστά από τους AJ Catanzaro , Cole Thompson και Matt Bisceglia .

Το Eastern Regional 250SX θα κάνει ένα διάλειμμα δύο εβδομάδων πριν από την επιστροφή στη δράση στο MetLife Stadium του East Rutherford, NJ στις 26 Απριλίου .