Cross-Country Rallies

Abu Dhabi Desert Challenge 2014 – 4η ειδική: 2η συνεχομένη νίκη του Barreda!! Καταστροφή για τον Sunderland, χάνει το προβάδισμα του από ένα σπασμένο ψαλίδι!!

Η 4η ειδική του Abu Dhabi Desert Challenge ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με τον Joan Barreda να σημειώνει τον ταχύτερο χρόνο και τον εντυπωσιακό Sam Sunderland να χάνει πολύτιμο χρόνο. Οι 15 κορυφαίοι αναβάτες εκκίνησαν την ειδική ταυτόχρονα και 22 χιλιόμετρα αργότερα ήρθε η καταστροφή για τον Sunderland όταν έσπασε το ψαλίδι της KTM. Οι Μηχανικοί της ομάδας έκαναν εκτίμηση της ζημίας του και αποφάσισαν ότι ο Sunderland μπορούσε  να επανεκκινήσει όπως και έγινε λίγη ώρα αργότερα μετά την επισκευή της μοτοσυκλέτας. Ο Βρετανός όμως έχασε πολύτιμο χρόνο και ολοκλήρωσε την ήμερα στην προτελευταία θέση. Έτσι στην γενική κατάταξη πλέον βρίσκετε στην 35η θέση ενώ μέχρι χθες ήταν στην 1η και είχε μεγάλες πιθανότητες να πάρει την νίκη στο ντεμπούτο του στην ΚΤΜ.

ekkinhsh n

Sam Sunderland: “Ήμουν άτυχος σήμερα αλλά έτσι είναι οι αγώνες ράλι, και αυτό είναι που κάνει μια νίκη τόσο σημαντική. Πρέπει να δεχόμαστε και τις τυχερές και τις άτυχες στιγμές. Η ομάδα μας εξακολουθεί να πηγαίνει καλά, ο Marc είναι πολύ γρήγορος και ελπίζουμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Ο Marc έχει μια μεγάλη εμπειρία και οδηγώντας δίπλα του μαθαίνω πολλά. Είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικός.”

COMAn

Ο Marc Coma πλέον είναι στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης μετά την ατυχία του team mate του και οδεύει για την κατάκτηση του όγδοου Abu Dhabi Desert Challenge. Στην σημερινή ειδική σημείωσε τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο.

Marc Coma: « Η σημερινή εκκίνηση ήταν εντυπωσιακή καθώς ξεκινήσαμε όλοι μαζί, με αποτέλεσμα να ανέβει πολύ ο ρυθμός. Ένιωθα τον Paulo να με πιέζει πολύ και να με ακολουθεί συνεχώς. Είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα.”

Barreda

Ο Joan Barreda μετά την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και την ατυχία του Sunderland, ανέβηκε στην τρίτη θέση, και βλέποντας την διαφορά του να μειώνεται στα 05’49 δήλωσε : « Είμαι πολύ χαρούμενος σήμερα. Η ομαδική εκκίνηση ήταν πολύ καλή και μερικοί από μας οδηγήσαμε μαζί μέχρι το σημείο  ανεφοδιασμού. Από κει και πέρα ακολούθησα τον δικό μου ρυθμό, ήμουν αρκετά γρήγορος, κέρδισα μερικά δευτερόλεπτα και μια καλή νίκη που με βοήθησε στον συνολικό μου χρόνο. Δυστυχώς προς το τέλος έσπασε ένα καλώδιο στη μοτοσυκλέτα μου και μου κόστισε περίπου πέντε λεπτά. Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω σκληρά αύριο για να μειώσω περισσότερο τον χρόνο μου. ”

Goncalves

Ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής, Paulo Goncalves, ήταν επίσης πολύ γρήγορος και ολοκλήρωσε την μέρα στην τρίτη θέση, 2’29 ποιο αργός από τον team mate του στην Honda Joan Barreda. Αύριο έχει την τελευταία ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του καθώς στην γενική κατάταξη βρίσκετε πλέον στην δεύτερη θέση με μόλις 1 λεπτό 31 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Coma.

Βίντεο της χθεσινής 3ης ειδικής

Ολοκληρώνοντας την ειδική, ο Goncalves δήλωσε: «Ο ρυθμός μου ήταν λίγο αργός στην αρχή μέχρι να ανεφοδιαστούμε με καύσιμα, από κει και πέρα πήγαινα αρκετά πιο γρήγορα. Κόλλησα για λίγο σε ένα σημείο και έχασα λίγο χρόνο. Πλέον είμαι λίγα δευτερόλεπτα πίσω από τον Marc, αλλά θα δούμε πώς θα πάει αύριο.”

1491741_801014033255564_8730912648050162060_n

Όσο για την Ελληνική συμμετοχή του Θεοχάρη Καραθανάση, ολοκλήρωσε την σημερινή ειδική στην 37η θέση ενώ στην γενική κατάταξη ο χρόνος του κατατάσσεται στην 38η θέση στους 42 αναβάτες που κατάφεραν να φτάσουν έως εδώ. Είναι μεγάλη η επιτυχία του Θεοχάρη καθώς σε τέτοιου είδους αγώνες ράλι το πιο σημαντικό για τους ιδιώτες είναι να καταφέρουν να ολοκληρώσουν ολόκληρη την διαδρομή. Μη ξεχνάμε ότι έχουμε δει αναβάτες με πολύ δυνατές ομάδες από πίσω τους και μεγάλα μπατζετ να εγκαταλείπουν, οπότε του ευχόμαστε να μπορέσει αύριο να ολοκληρώσει τον αγώνα του. Όπως και να’χει, είναι άξιος συγχαρητηρίων.

10154441_801014533255514_2173853903066658136_n

Αύριο λοιπόν είναι η τελευταία ειδική του Abu Dhabi Desert Challenge. Τα τελευταία 244 χιλιόμετρα από το Qasr Al Sarab μέχρι το Yas Marina Circuit  θα κρίνουν τον νικητή του πρώτου γύρου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Cross Country Rally.