16 April 2024
Cross-Country Rallies

Abu Dhabi Desert Challenge 2014 – 2η ειδική: O Marc Coma κερδίζει την 2η ειδική και ανεβαίνει στην 1η θέση της γενικής κατάταξης!!

Η δεύτερη ειδική του Abu Dhabi Desert Challenge 2014, είδε τον επτά φορές πρωταθλητή Marc Coma, να σημειώνει τον ταχύτερο χρόνο, μπροστά από τον team-mate του Sam Sunderland. Οι δυο αναβάτες της KTM Red Bull Rally, οδήγησαν παράλληλα στο μεγαλύτερο διάστημα της σημερινής ειδικής με τον  Coma να ολοκληρώνει την διαδρομή πρώτος, 2 λεπτά ταχύτερος από τον Sam Sunderland. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Ισπανός ανέβηκε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, με 1 λεπτό και 25 δευτερόλεπτα διαφορά από τον  team-mate του στην KTM, Sam Sunderland.

Marc Coma - action day 2

Marc Coma : « Ήταν άλλη μια καλή μέρα σήμερα. Εγώ και ο Sam οδηγήσαμε και πάλι μαζί. Ήταν πολύ δύσκολες οι συνθήκες και δεν ένιωθα σίγουρος για την νίκη. Υπάρχουν ακόμη άλλες τρεις ειδικές, έτσι θα πρέπει να παραμείνω στην κορυφή για να μπορέσω να πάρω τον τίτλο.”

Sam Sunderland action - day 2

Sam Sunderland: “Μετά την χθεσινή πρώτη θέση ξεκίνησα πρώτος την ειδική σήμερα και ήμουν αρκετά γρήγορος μέχρι τον πρώτο σταθμό ελέγχου διέλευσης. Τότε έχασα για λίγο τον ελέγχω της μοτοσυκλέτας μου και χτύπησα λίγο τον καρπό μου, αλλά ευτυχώς ήταν εντάξει και μπόρεσα να συνεχίσω. Τότε ο Marc με έφτασε και περάσαμε μαζί τον τερματισμό. Νιώθω πολύ κουρασμένος ψυχικά τώρα, αλλά γενικά ήταν άλλη μια καλή μέρα.”

Paulo Goncalves 2

Ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής, Paulo Goncalves, έμεινε δυο λεπτά και  έξι δευτερόλεπτα πίσω στην τρίτη θέση. Στην γενική κατάταξη ο Πορτογάλος απέχει πάνω από 4 λεπτά από την κορυφή και με τρεις ειδικές να απομένουν πριν την ολοκλήρωση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος οι συνθήκες δυσκολεύουν για να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Joan Barreda

Στην τέταρτη θέση, 05’33 πίσω από τον Goncalves και 07’39 από την κορυφή ήταν ο άλλος αναβάτης της HRC Honda, Joan Barreda. O Ισπανός, αν και ξεκίνησε δυνατά στην υπερειδικη, βρίσκετε πλέον 12’08 πίσω από τον Coma και οι ελπίδες για την πρωτιά αρχίζουν να μειώνονται.

Ο άλλος Ισπανός αναβάτης της ΚΤΜ, ο Jordi Viladoms, σημείωσε τον πέμπτο χρόνο της ημέρας, μπροστά από τον Helder Rodrigues και 14’31 πιο αργός από τον team-mate του Marc Coma και πλέον βρίσκετε στην 5η θέση και στην γενική κατάταξη. Τα πράγματα όμως είναι πλέον πολύ δύσκολα για να ανέβει στο βάθρο καθώς η διαφορά του από την τρίτη θέση είναι πάνω από 20 λεπτά.

rodrigues

Άτυχος της ημέρας ήταν ο Πολωνός αναβάτης, Jakub Przygonski, ο οποίος συνετρίβη στο 190ο χιλιόμετρο της ειδικής, τραυματίζοντας την πλάτη του ενώ έσπασε και το δεξί μπράτσο του. Οδηγήθηκε με ελικόπτερο στο Madinat Zayed Νοσοκομείο , όπου η κατάσταση του εκτιμήθηκε από τους γιατρούς και διαπιστώθηκε ότι είναι σταθερή.

Βίντεο της χθεσινής 1ης ειδικής

Αύριο τρίτη 8η Απριλίου στις 07:30 θα δοθεί η εκκίνηση της τρίτης ειδικής η οποία αποτελείτε και πάλι από θεαματικούς αμμόλοφους συνολικής διάρκειας 256 χλμ από το Tal Morib προς το Qasr Al Sarab.