19 April 2024
motoGP 2014ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

2ος συνεχόμενος τίτλος για τον Marc Marquez με Repsol Honda RC213V

O αναβάτης της Repsol Honda RC213V Marc Marquez, κατέκτησε το 2ο συνεχόμενο τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoGP, στην πίστα της Honda στο Motegi της Ιαπωνίας, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του αγώνα, τρεις αγώνες πριν πέσει η αυλαία του φετινού Πρωταθλήματος.

gp15_marq_0374

Ο 21-χρονος αναβάτης από την Cervera της Ισπανίας, πρωταθλητής της κατηγορίας 125cc και της κατηγορίας Moto2 κέρδισε το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της μεγάλης κατηγορίας, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Mike Hailwood που είχε από το 1963.

Ο φετινός τίτλος που ήρθε τρεις αγώνες πριν το τέλος του Πρωταθλήματος ήταν αποτέλεσμα 11 νικών στους 15 πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος και ο ταχύτερος γύρος σε 10 αγώνες. Η επιτυχία αυτή έφερε τη Honda πιο κοντά στην κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου τίτλου στο Πρωτάθλημα των Κατασκευαστών με την Honda V4 RC213V MotoGP. Ο Marquez κέρδισε τους 10 πρώτους αγώνες στη σειρά χωρίς καμία διακοπή και την ενδέκατη νίκη του στο δωδέκατο αγώνα της χρονιάς στο Βρετανικό grand Prix

mgp_2014_10_12_motegi_marcmarquez_9240

O δεύτερος αναβάτης της ομάδος Dani Pedrosa (Repsol Honda RC213V) τερμάτισε στην τέταρτη θέση του αγώνα μόλις μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον τρίτο αναβάτη, σε έναν αγώνα που πραγματοποιήθηκε σε πολύ καλές καιρικές συνθήκες, εμπρός από ένα πλήθος θεατών που άγγιξε τις 42,856. Η θέση αυτή δίνει μεγάλες πιθανότητες στον Pedrosa να τερματίσει στη δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος και στη Honda να τερματίσει στην 1η -2η θέση.

O Pedrosa στο Ιαπωνικό grand prix ξεκίνησε από την πρώτη γραμμή της εκκίνησης αλλά έπεσε στην έκτη θέση στο τέλος του πρώτου γύρου και κατάφερε να ανέβει στην Τρίτη θέση στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Μετά τον Marquez, o Pedrosa είναι ο δεύτερος αναβάτης της Honda που κέρδισε πρώτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα, στο Czech Republic Grand Prix, ενώ οι γνώσεις και η μεγάλη του εμπειρία σε αγώνες του MotoGP του έδωσαν τη δυνατότητα να τερματίσει σε οκτώ αγώνες στις πρώτες τρεις θέσεις. Ενώ η πρώτη θέση του Marques είναι ήδη εξασφαλισμένη ο Pedrosa βρίσκεται σε ισοβαθμία με το Rossi με 230 βαθμούς και τρεις βαθμούς εμπρός από τον Lorenzo.

O επόμενος αγώνας του Πρωταθλήματος είναι το Australian Grand Prix στην πίστα του Philip Island στις 19 Οκτωβρίου 2014.

mgp_2014_10_12_motegi_marcmarquez_9844

Ο πρωταθλητής Marc Marquez, Repsol Honda μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Σήμερα μετά από σκληρή προσπάθεια έφτασε η στιγμή να απολαύσω το δεύτερο τίτλο. Σε αυτό τον αγώνα είχα ένα πολύ ξεκάθαρο στόχο να βρεθώ εμπρός από τον Valentino και τον Dani, καθώς δεν με ένοιαζε η θέση τερματισμού των υπολοίπων αναβατών. Θέλω να αφιερώσω αυτό τον τίτλο στους ανθρώπους που με βοήθησαν, ειδικότερα την οικογένεια μου και την ομάδα μου, που αποτελεί το θεμέλιο όλης αυτής της μεγάλης επιτυχίας.”

93marquez__gp_0664_original

Ο δεύτερος οδηγός της Honda , Dani Pedrosa που τερμάτισε στην 4η θέση δήλωσε: «δεν ήμουν πολύ γρήγορος στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα να χάσω δύο με τρία δευτερόλεπτα στο ξεκίνημα. Ωστόσο στη συνέχεια βρέθηκα σε πολύ καλύτερη θέση καθώς κατάφερα να κάνω καλούς χρόνους και να μειώσω την απόσταση από τους πρώτους αναβάτες. Θέλω να συγχαρώ το Marc και την ομάδα του καθώς πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα και του αξίζει ο τίτλος