19 April 2024
motoGP 2014

MotoGP : Απόλυτος κυρίαρχος ο Marquez στο Austin για δεύτερη συνεχή νίκη!

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Marc Marquez κυριάρχησε απόλυτα στο Grand Prix της Αμερικής παίρνοντας την νίκη με έξι δευτερόλεπτα διάφορα μπροστά από τον ομόσταυλό του στη Repsol Honda, Dani Pedrosa.

93marquez_ds-_s1d0742_original
Ο Andrea Dovizioso (Ducati Team) συμπλήρωσε το βάθρο αφού έδωσε τις μάχες του και κατάφερε να περάσει στην τρίτη θέση!
Με μια άκυρη εκκίνηση κατέστρεψε τον αγώνα του ο  Jorge Lorenzo (Yamaha MotoGP Movistar) και τελικά τερμάτισε 10ος μετά από την ποινή διέλευσης από τα Pit.

93marquez_ds-_s1d3537_originalΓια την Honda ήταν άλλος ένας επιτυχημένος αγώνας αφού έκανε το 1-2. Το μόνο λάθος που έκανε ο Ισπανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήταν στην τελευταία στροφή πριν τερματίσει που λαχτάρισε τους φαν του και όλο το padok της Honda.
Η Yamaha δεν μπορεί να είναι χαρούμενη αφού μετά το ολέθριο λάθος του Lorenzo που τερμάτισε 10ος, ο Valentino Rossi δεν τα κατάφερε να κρατηθεί ψηλά και τερμάτισε τελικά 8ος, ενώ στην αρχή έκανε μια πολύ καλή επίθεση προσπερνώντας του πάντες και ήταν μια ανάσα από τον Jannone και έδινε μάχη για την 3η θέση. Παρόλα αυτά φάνηκε να μην μπορεί να μείνει ψηλά και αρκέστηκε στην 8η θέση.

04dovizioso_ds-_s1d3444_original

Απογοήτευση ήταν και ο Jannone που τερμάτισε τελικά στην 7η θέση, (μας θύμισε τις μέρες που έτρεχε στην Moto2), ενώ όλο το τριήμερο είχε πολύ καλή απόδοση, αλλά και στο αγώνα σχεδόν στο μεγαλύτερο κομμάτι του ήταν στην 3η θέση και έδειχνε να πηγαίνει ολοταχώς για το πρώτο του βάθρο στην μεγάλη κατηγορία. Άντεξε στην επίθεση του Γιατρού και έμεινε στην 3η θέση ώσπου μερικούς γύρους πριν το τέλος ήρθαν οι Bradl και Smith και Dovi και πέρασαν μπροστά του χωρίς να μπορέσει να αντισταθεί. Λίγο αργότερα υπέκυψε και στην επίθεση του Pol Espargaro.

yfr_editorial_use_picturesΟ  Andrea Dovizioso έκανε ένα πολύ καλό αγώνα με την Ducati του που φαίνεται πως “ίσως” έχει αρχίσει να βρίσκει λύσεις. Ο Dovi ξεκίνησε από την 10η θέση και κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και τελικά κέρδισε το πολυπόθητο βάθρο.

Ο Alex Espargaro τερμάτισε στην 9η θέση και πρώτος της κατηγορία OPEN.
Ο Lorenzo όπως είπαμε πέρασε μέσα από τα pit εκτελώντας ποινή διέλευσης και βγήκε τελευταίος και κατάφερε σε όλη την διάρκεια του αγώνα να περάσει όσους πρόλαβε και έφτασε μέχρι την 10η θέση κερδίζοντας τους πρώτους 6 βαθμούς του φέτος.

99lorenzo_4gn_5471_original

Στην 11η θέση τερμάτισε ο Nicky Hayden μπροστά από τον ομόσταυλό του Hiroshi Aoyama που έκλεισε την πρώτη δωδεκάδα.

Ο Crutschlow μπήκε στα pit δείχνοντας ότι έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα και είδαμε να αλλάζει πίσω ελαστικό και ξαναβγήκε στον αγώνα, αλλά λίγο μετά είχε μια σφοδρή πτώση, οπού έδειχνε να τραυματίστηκε.
Πτώσεις και εγκαταλείψεις είχαν επίσης οι  Bautista, Redding, Edwards, Parkes. Δεν ξέρουμε ακριβώς τι έγινε μιας και η μετάδοση δεν ήταν και από τις καλύτερες, αφού πολλά πράγματα έγιναν και δεν τα είδαμε όλη την σημερινή μέρα των αγώνων.

Το MotoGP θα παραμείνει στην Αμερικάνικη ήπειρο και θα ταξιδέψει  στην Αργεντινή για τον 3ο αγώνα, που θα γίνει το 3ήμερο 25-27 Απριλίου!