28 March 2024
Πανελλήνιο Έπαθλο TRIAL 2014

3ος Αγώνας Trial του Πανελλήνιου Επάθλου 2014. Αποτελέσματα, φωτογραφίες.

Την Κυριακή 23 Νοεμβρίου έγινε ο 3ος και τελευταίος Αγώνας Trial του Πανελλήνιου Επάθλου 2014, στο Λουτράκι Κορινθίας, λίγο έξω από την πόλη μέσα σε ένα ρέμα,  με 18 συμμετοχές αθλητών!

IMG_2168

Ο Αγώνας ξεκίνησε στις 10:45 το πρωί και είχε έξι ειδικές διαδρομές απλωμένες στο μήκος του ρέματος, όπου κάθε αθλητής θα έπρεπε να τις περάσει από τρεις φορές για να συμπληρωθεί ο αγώνας!

Στην Α΄ κατηγορία όπου συμμετείχαν οι  τέσσερις  κορυφαίοι Έλληνες αθλητές αυτού του είδους στην χώρα, είχε μεγάλο ενδιαφέρον μιας και το τερέν ήταν ρέμα και όχι πολύ βραχώδες.

IMG_2332

Νικητής και του τρίτου  αγώνα της χρόνιας ήταν ο Λευτέρης Πίππος, κάνοντας για άλλη μια φορά μια εκπληκτική παρουσία που του χάρισε και τον τίτλο της χρονιάς σε αυτό το Πανελλήνιο Έπαθλο.  Για τον Λευτέρη Πίππο δεν είναι ο πρώτος τίτλος μιας και είναι  ήδη πολυπρωταθλητής στο Trial αλλά και στην Ταχύτητα!  Την νίκη αυτή την πήρε με 10 βαθμούς ποινής!

IMG_2766

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο γνωστός πολυπρωταθλητής Λευτέρης Καρέτσος, με 15 βαθμούς ποινής, μόλις 5 πίσω από τον Πίππο! Ο Καρέτσος στον 2ο αγώνα τερμάτισε με 44 βαθμούς ποινής, ενώ στον Πρώτο αγώνα είχε τερματίσει στην 2η θέση!
Με την δεύτερη αυτή θέση ο Λευτέρης Καρέτσος τερματίζει στην 2η θέση της τελικής βαθμολογίας!

IMG_2352

Στην τρίτη θέση, συμπληρώνοντας το βάθρο τερμάτισε ο Κεφαλλονίτης αθλητής Διονύσης Λουκάς, κάνοντας  για άλλη μια φορά έναν όμορφο, θεαματικό και ήρεμο αγώνα, αφήνοντας και πάλι πολύ καλές εντυπώσεις, με 33 βαθμούς ποινής !
Ο Διονύσης Λουκάς ισοβαθμεί στην 4η θέση της βαθμολογίας με τον Παναγιώτη Καμπάρδη!

IMG_2322

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Καμπάρδης, όπου με την μεγάλη εμπειρία του πρόσφερε και αυτός εξίσου όμορφο θέαμα και τερμάτισε με 38 βαθμούς ποινής!

IMG_2939

Στην Β΄ κατηγορία όπου το επίπεδο δυσκολίας είναι ποιο χαμηλό από την Α΄ κατηγορία είχαμε και τις περισσότερες συμμετοχές, όπως και στον 2ο αγώνα με 13 αθλητές να δίνουν την μάχη τους για μια θέση στο βάθρο!

Νικητής της κατηγορίας ο Ισίδωρος Τσίκης με μόλις 4 βαθμούς ποινής. Ο Τσίκης στον 1ο και στον 2ο αγώνα είχε τερματίσει στην 2η θέση και ήταν επικεφαλής της βαθμολογίας στην κατηγορία.

IMG_2673

Με την νίκη του στον τελευταίο αγώνα ο Τσίκης είναι και ο νικητής του Τίτλου στο Πανελλήνιο Έπαθλο στην κατηγορία Β΄!

IMG_2350

Στην Δεύτερη θέση τερμάτισε ο γνωστός μας από το Enduro Ηλίας Κυριλής, που συμμετείχε και σε αυτόν τον αγώνα, αφού στον 2ο όπως μας είπε, βρέθηκε την τελευταία στιγμή. Σε αυτόν τον αγώνα έκανε άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση παίρνοντας  9 βαθμούς ποινής!
Ο Κυριλής με δυο αγώνες από τους τρεις τερμάτισε στην 3η θέση της Γενικής βαθμολογίας!

IMG_2377

Στην τρίτη θέση ο Δημήτρης Ζουγανέλης, που μόλις στον δεύτερο αγώνα του κατάφερε και ανέβηκε στο βάθρο. Ο  Ζουγανέλης  στον προηγούμενο αγώνα που ήταν και ο πρώτος του τερμάτισε στην 6η θέση, ενώ στον τρίτο αγώνα τερμάτισε με 14 βαθμούς ποινής!
Με το αποτέλεσμα αυτό ο Ζουγανέλης σκαρφάλωσε στην 6η θέση της γενικής Βαθμολογίας!

IMG_2367

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Θεόδωρος Αντωνιάδης με 19 βαθμούς ποινής και με την 4η θέση του προηγούμενου αγώνα τον έφερε στην 9η θέση της γενικής βαθμολογίας!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Τρίγκας, άλλος ένας γνωστός μας από το Πρωτάθλημα Enduro! Ο Τρίγκας τερμάτισε με 20 βαθμούς ποινής.

Την εξάδα συμπλήρωσε ο Λευτέρης Μαρουλάκης με 21 βαθμούς ποινής. Ο Μαρουλάκης είχε κερδίσει την κατηγορία στον1ο αγώνα, ενώ στον 2ο αγώνα είχε τερματίσει στην 5η θέση! Ο Λευτέρη Μαρουλάκη με αυτήν την θέση τερμάτισε στην 2η θέση της Γενικής κατάταξη με μόλις έναν βαθμό μπροστά από τον Ηλία Κυριλή!

IMG_2628

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Παγώνης με 21 βαθμούς ποινής μια ανάσα πίσω από τον Μαρουλάκη, αφού ισοβάθμησαν στους βαθμούς ποινής τρεις αθλητές και οι θέσεις κρίθηκαν στα περισσότερα μηδενικά και άσσους! Στους δυο προηγούμενους αγώνες ο Παγώνης είχε κερδίσει δυο τρίτες θέσεις! Ο Γιάννης Παγώνης τερμάτισε στην 4η θέση της Γενικής Βαθμολογίας.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Κολλιάκος με 21 βαθμούς ποινής. Ο Κολλιάκος ήταν ο ένας από τους τρεις αθλητές που ισοβάθμησαν. Στον 1ο αγώνα είχε τερματίσει στην 4η θέση, ενώ στον 2ο αγώνα στην 7η θέση! Ο Δημήτρης Κολλιάκος τερμάτισε στην 5η θέση της Γενικής Βαθμολογίας.

Στην 9η θέση ο Νίκος Αναγνώστου με 35 βαθμούς ποινής, μπροστά από τον Γιώργο Τσίτο που έκανε τον δεύτερο αγώνα του στο Trial, με 39 βαθμούς ποινής στην 10η θέση!

Στην 11η θέση ο Θεοχαρόπουλος Ευθύμιος με 46 βαθμούς ποινής, μπροστά από τον Κώστα Βλάσση με 51βαθμούς ποινής και τον Ευθύμιο Κούγια με 59 βαθμούς ποινής στην 13η θέση!

IMG_2956

Στην κατηγορία Junior και πάλι είχαμε μόνον ένα αθλητή που συμμετείχε και στους προηγούμενους δυο αγώνες.

IMG_2169

Νικητής λοιπόν της κατηγορίας ο Γιώργος Ευμορφιάδης από την Κόρινθο με 52 βαθμούς ποινής!

IMG_2927

Ο τόπος διεξαγωγής του αγώνα δεν διευκόλυνε καθόλου στην προσέγγιση θεατών σε αντίθεση με τον 2ο αγώνα των Μεγάρων.
Αν αυτό το συνδυάσουμε με την παντελή έλλειψη ενημέρωσης, για την τοποθεσία διεξαγωγής και την “ανύπαρκτη” σήμανση μπαίνοντας στο Λουτράκι ήταν λογικό να μην έχει πολλούς θεατές, κάτι που θα μπορούσε να έχει μιας και το Λουτράκι είναι προορισμός για εκατοντάδες μοτοσικλετιστές που κάνουν τις Κυριακάτικες βόλτες τους!

Η λέσχη της περιοχής (ΜΟ.Λ.Π) μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις με τις φιλότιμες προσπάθειες της για την καλή διεξαγωγή του αγώνα στο αγωνιστικό της κομμάτι!

Ελπίζουμε η αρχή του σπορ να μην αφήνει τις λέσχες μονές τους να “κολυμπάνε στον ωκεανό” αν όντως θέλουν να ζωντανέψουν ξανά το συγκεκριμένο άθλημα.

Δεν φτάνουν μονό οι καλές προθέσεις αν δεν συνοδεύοντα και από πράξεις, μιας και είναι γνωστό πως ο δρόμος για την κόλαση είναι σπαρμένος με καλές προθέσεις!

H σήμανση στον κεντρικό δρόμε του Λουτρακίου!

ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΕΡΧΕΤΕ ΤΟ VIDEO ΜΕ ΣΤΥΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ! ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ