WSBK 2017

2η νίκη στην Jerez για τον Rea – η Kawasaki  πρωταθλήτρια κατασκευαστών!

Ο Rea ολοκλήρωσε τον 12ο γύρο στην Ισπανία με άλλη μια νίκη, ενώ στο βάθρο μαζί του ανέβηκαν οι οδηγοί της Ducati, Melandri και Davies!

Ο τριπλός παγκόσμιος πρωταθλητής Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) ο οποίος πήρε τη νίκη στον αγώνα 2 την Κυριακή για να ολοκληρώσει ένα ωραίο Σαββατοκύριακο στο Circuito de Jerez. Μια ισορροπημένη απόδοση σε μια επανεκκίνηση του WorldSBK στην επανάσταση 4.423 χλμ. Η ισπανική πίστα έδωσε τους μέγιστους πόντους της Rea – καθώς ο Marco Melandri (Aruba.it Racing – Ducati) και ο Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati) εντάχθηκαν στο βάθρο.

Ο Βόρειος Ιρλανδός τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής., Jonathan Rea, έκανε έτσι μια διπλή νίκησε μια πίστα όπου δεν είχε προηγουμένως κερδίσει ποτέ! Ο Rea ξεκίνησε τον 2ο αγωνα από την 9η θέση και ανέβηκε στην πρώτη θέση μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου! και έμεινε στην κορυφή ώσπου πέρασε τη γραμμή τερματισμού με 2,7 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Melandri, ο οποίος κέρδισε την δεύτερη θέση από τον ομόσταυλό του Davies στον προτελευταίο γύρο του αγώνα. Το σημερινό αποτέλεσμα έδωσε στην Kawasaki τον τίτλο των κατασκευαστών WorldSBK 2017.

Υπήρξαν καλές μάχες σε όλο τον αγώνα ποιο πίσω, με τον Alex Lowes (Pata Yamaha Official WorldSBK Team) να τερματίζει τέταρτος και ο Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) πέμπτος. Ο Βαν ντεν Μάρκ ήταν έκτος μετά από τον πρώτο γύρο και είχε μια επαφή με τον Μελάντρι στις αρχές του αγώνα.

Ο Xavi Fores (BARNI Racing Team) ήταν έβδομος, μετά από μια καλή μάχη με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2014 Sylvain Guintoli – ο οποίος επέστρεψε στη δράση με Kawasaki ZX-10RR αυτό το Σαββατοκύριακο. Ο Leandro Mercado (IODARacing) και ο Jordi Torres (Althea BMW Racing Team) ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.