25 April 2024
Πανελλήνιο Έπαθλο TRIAL 2014

2ος Αγώνας Trial του Πανελλήνιου Επάθλου 2014. Αποτελέσματα, φωτογραφίες.

Την Κυριακή 2 Νοεμβρίου έγινε ο 2ος Αγώνας Trial του Πανελλήνιου Επάθλου 2014, στην Πάχη των Μεγάρων δίπλα στην παραλία, με αρκετό κόσμο να δίνει το παρόν και με 19 συμμετοχές αθλητών!

IMG_5564

Ο Αγώνας ξεκίνησε στις 10:30 το πρωί και είχε έξι ειδικές διαδρομές, όπου κάθε αθλητής θα έπρεπε να τις περάσει από τρεις φορές για να συμπληρωθεί ο αγώνας!
Οι Κατηγορίες ήταν τρεις, χωρισμένες ανά επίπεδο δυσκολίας.

IMG_5925
Στην Α΄ κατηγορία συμμετείχαν μοτοσυκλέτες χωρίς περιορισμό στα κυβικά, ενώ το επίπεδο δυσκολίας ήταν το ανώτερο και οι διαδρομή τους είχε σήμανση με κόκκινο βέλος. Οι συμμετοχές σε αυτήν την κατηγορία ήταν 5, με τους κορυφαίους έλληνες αθλητές αυτού του είδους να συμμετέχουν.

IMG_5852
Νικητής αυτής της κατηγορίας ήταν ο Λευτέρης Πίππος, κάνοντας μια εκπληκτική παρουσία. Ο Λευτέρης Πίππος πολυπρωταθλητής και στο Trial αλλά και στην Ταχύτητα, έδωσε έναν εκπληκτικό αγώνα παίρνοντας μόλις 1 βαθμό ποινής! Ο Πίππος ήταν νικητής και του 1ου Αγώνα που έγινε στην Λαμία και έτσι είναι επικεφαλής της βαθμολογίας!

IMG_5417
Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο γνωστός από τα όμορφα Video Trial-x, Μάριος Πολυχρονιάδης ή αλλιώς γνωστός σαν Marios Pol, όπου και αυτός έκανε ένα πολύ καλό αγώνα με αρκετά όμως λάθη που του στοίχισαν 20 βαθμούς ποινής! Στον προηγούμενο αγώνα ο Πολυχρονιάδης είχε τερματίσει στην 3η θέση.

IMG_5507
Στην τρίτη θέση, συμπληρώνοντας το βάθρο τερμάτισε ο Παναγιώτης Καμπάρδης, ένας αθλητής με μεγάλη εμπειρία και πορεία στο Trial, τελείωσε τον αγώνα με 23 βαθμούς ποινής!

IMG_5638
Στην τέταρτη θέση ο Κεφαλλονίτης αθλητής Διονύσης Λουκάς, κάνοντας έναν ήρεμο αγώνα, αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις, με 33 βαθμούς ποινής !

IMG_5042

Την πεντάδα έκλεισε ο γνωστός πολυπρωταθλητής Λευτέρης Καρέτσος όπου το όνομα του είναι συνώνυμο του Ελληνικού Μοτοκρός. Ο Καρέτσος στον 2ο αγώνα τερμάτισε με 44 βαθμούς ποινής, ενώ στον προηγούμενο αγώνα είχε τερματίσει στην 2η θέση!

IMG_6067

Στην Β΄ κατηγορία συμμετείχαν και πάλι μοτοσυκλέτες χωρίς περιορισμό στα κυβικά, ενώ το επίπεδο δυσκολίας ήταν μέτριο σε τεχνικές δυσκολίες και η σήμανση της διαδρομής ήταν με πράσινο βέλος. Σε αυτήν την κατηγορία είχαμε και τις περισσότερες συμμετοχές, 13 αθλητές έδωσαν την μάχη τους για μια θέση στο βάθρο!

IMG_5571
Νικητής της κατηγορίας ο γνωστός μας από το Enduro Ηλίας Κυριλής, που συμμετείχε σε αυτόν τον αγώνα κάνοντας μια εκπληκτική εμφάνιση παίρνοντας μόλις 1 βαθμό ποινής!

IMG_5458
Στην Δεύτερη θέση ο Ισίδωρος Τσίκης με μόλις 6 βαθμούς ποινής. Ο Τσίκης στον 1ο αγώνα είχε τερματίσει και πάλι στην 2η θέση και έτσι αυτή την στιγμή βρίσκεται επικεφαλής της βαθμολογίας στην κατηγορία!

IMG_5340
Στην τρίτη θέση ο Γιάννης Παγώνης με 8 βαθμούς ποινής μια ανάσα πίσω από τον δεύτερο! Στον προηγούμενο αγώνα ο Παγώνης είχε τερματίσει και πάλι στην 3η θέση !
Στην 4η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Βεζύρης με 9 βαθμούς ποινής, ανεβαίνοντας σε αυτόν τον αγώνα αφού στον 1ο είχε τερματίσει στην 6η θέση, μπροστά από τον Λευτέρη Μαρουλάκη με 11 βαθμούς ποινής. Ο Μαρουλάκης είχε κερδίσει την κατηγορία στον1ο αγώνα!
Την εξάδα συμπλήρωσε ο πρώτο εμφανιζόμενος Δημήτρης Ζουγανέλης με 11 βαθμούς ποινής!
Στην 7η θέση ο Δημήτρης Κολλιάκος με 19 βαθμούς ποινής, ενώ στον 1ο αγώνα είχε τερματίσει στην 4η θέση!
Στην 8η θέση τερμάτισε ο γνωστός μας από τους αγώνες ταχύτητας Γιώργος Τσίτος που έκανε και αυτός την πρώτη του προσπάθεια στο Trial, με 20 βαθμούς ποινής!
Στην 9η θέση ο Θεόδωρος Αντωνιάδης με 25 βαθμούς ποινής, μπροστά από τον Κώστα Βλάσση με 26 βαθμούς ποινής, τον Θεοχαρόπουλο Ευθύμιο με 28 βαθμούς ποινής, τον Νικό Αναγνώστου με 34 βαθμούς ποινής και τέλος τον Ευθύμιο Κούγια με 54 βαθμούς ποινής!

IMG_6060

Στην κατηγορία Junior συμμετέχουν αθλητές από 12 έως 17 ετών και μοτοσυκλέτες από 50 έως 125 κυβικά. Το Επίπεδο δυσκολίας είναι το ευκολότερο δυνατόν και έχει σήμανση με Κίτρινο βέλος. Δυστυχώς σε αυτήν την κατηγορία είχαμε μόνον ένα αθλητή που συμμετείχε και στον 1ο αγώνα!

IMG_5567
Νικητής λοιπόν της κατηγορίας ο Γιώργος Ευμορφιάδης από την Κόρινθο με 11 βαθμούς ποινής!

Είχαμε πολλά χρόνια να δούμε αγώνες Trial στην Ελλάδα και ήταν πράγματι ευχάριστο, παραλές τις αδυναμίες. Η ΛΕ.Μ.Μ έκανε μια πολύ καλή οργάνωση και ελπίζουμε να ξαναδούμε τέτοιες διοργανώσεις!