Enduro 2015

Νίκη του Βαγγελάκου στον 1ο Αγώνα του Πανελλήνιου Enduro των Μεγάρων ! Φωτογραφίες

Σε μια ηλιόλουστη μέρα έγινε ο πρώτος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Enduro 2015 και ο πρώτος αγώνας για το Κύπελλο Enduro Νοτίου Ελλάδος, στα Μέγαρα.102157-IMG_3922

Η φιλόξενη τοπική λέσχη των Μεγάρων -ΛΕΜΜ –  διοργάνωσε έναν άψογο αγώνα , από όλες τις απόψεις με μόνο μελανό σημείο (που πιθανότερο να μην είναι και δική της ευθύνη) την καθυστέρηση των αποτελεσμάτων λόγο ακύρωση μιας ειδικής και της απονομής που έγινε αφού είχε βραδιάσει πια.

syntonismenoiΣτο αγωνιστικό κομμάτι , 129 αθλητές πήραν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και στο Κύπελλο Νοτίου Ελλάδος, νούμερο που  θυμίζει παλιότερες εποχές και ευχόμαστε να συνεχίσει αυτό το θετικό ξεκίνημα για το άθλημα.

Στην Γενική κατάταξη πρώτος τερμάτισε ο Δημήτρης  Βαγγελάκος γράφοντας καλούς χρόνους από το ξεκίνημα της ημέρας . Ο Αλέξης Ζώρας τερμάτισε δεύτερος προσφέροντας άφθονο θέαμα μπροστά από  τον Γιάννη Τρίγκα από τα Τρίκαλα που συμπλήρωσε το βάθρο!

201926-IMG_5828

Την εξάδα συμπλήρωσαν ο Γιάννης Παυλίδης,-  αθλητής από τα Γρεβενά που τον ξαναβλέπουμε στους αγώνες- μπροστά από τον Παναγιώτη Κακολύρη, και τον Κίμωνα Καράμπελα.

Κατηγορία Ε1

Με 16 συμμετοχές στην κατηγορία,  ο Δημήτρης Βαγγελάκος ήταν ο  νικητής του πρώτου αγώνα της σεζόν.
Στην δεύτερη θέση ο Παναγιώτης Κακολύρης, που έκανε ένα πολύ καλό αγώνα αλλά χωρίς ουσιαστικά να απειλήσει τον Βαγγελάκο.
Στην τρίτη θέση ο Μιχάλης Ντουζένης που συμπλήρωσε το βάθρο.
Τέταρτος ο Λευτέρης Πανέτης, μπροστά από τον Γιώργο Θεοδωρίδη και τον Γιάννη Χασάπη που συμπλήρωσε την εξάδα.

112-IMG_5688

Κατηγορία Ε2

Με 17 συμμετοχές στην κατηγορία,  ο Αλέξης Ζώρας κέρδισε τον πρώτο αγώνα της χρονιάς, ελάχιστα μπροστά από τον δεύτερο Γιάννη Τρίγκα! Στην τρίτη θέση ο  Παυλίδης έκλεισε το βάθρο. Στην τέταρτη θέση ο Γιώργος Μανωλίδης, μπροστά από τον Μιχάλη Κόπανο και τον Απόστολο Ζβιντερίκο.

200-IMG_5528

Κατηγορία Ε3

Με 9 συμμετοχές στην κατηγορία, ο Κίμωνας Καράμπελας κέρδισε τον πρώτο αγώνα για φέτος, με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο Θανάση Τρίγκα, Το βάθρο συμπλήρωσε ο Χρήστος Παπαθεοδώρου, περσινός πρωταθλητής της κατηγορίας.
Τέταρτος ο πολύ πρωταθλητής Βασίλης Σιαφαρίκας που φάνηκε να μην μπορεί να αποδώσει σε αυτόν τον αγώνα, αλλά βέβαια το πρωτάθλημα μόλις άρχισε. Πέμπτος ο Λευτέρης Τιτιρέκης μπροστά από τον Θανάση Τάσιο που έκλεισε την εξάδα.

325-IMG_5514

Κατηγορία EN (Νέων)

Με 7 συμμετοχές στην κατηγορία,  νικητής ήταν ο  Αρτέμης Σφηναρολάκης, κάνοντας ένα πολύ καλό αγώνα που τον έφερε και στην 11η θέση της γενικής! Στην δεύτερη θέση ο  Δημήτρης Μπάκας μπροστά από τον Αλέξανδρο Πολυχρόνη που συμπλήρωσε το βάθρο. Στην τέταρτη θέση  ο Δημήτρης Ματσιάτσιος, ενώ  πέμπτος ήταν ο Πέτρος Μπίλλης και ο Σταύρος Τσιάγκος έκλεισε την εξάδα.

41-IMG_4358

Κατηγορία ES (Βετεράνων)

Με 18 συμμετοχές η κατηγορία των βετεράνων,  νικητής ήταν ο Θανάσης Γκαγκανάτσιος μπροστά από τον  Δημήτρη Τουμπανιάρη και τον Γιώργο Τσίτο που συμπλήρωσε το βάθρο. Τέταρτος ο Χάρης Δημόπουλος, ενώ πέμπτος ο Δημήτρης Κόκκινος και ο Ελλισσαίος Παπαδημητρίου συμπλήρωσε την εξάδα.

51-IMG_5035

Η κατηγορία γυναικών είχε μόνο μια συμμετοχή, την Ελένη Αγελαδοπούλου!

61-IMG_5460

Κύπελλο Νοτίου Ελλάδας

Στο Πρωτάθλημα νοτίου Ελλάδας είχαμε νικητή της γενικής τον Ανδρέα Θεοδώρου , με δεύτερο τον Χρήστο Θεοδοσόπουλο και τρίτο τον Παναγιώτη Λάμπρου!

Κατηγορία NE1

Με 14 συμμετοχές στην κατηγορία, νικητής ήταν ο Παναγιώτη Λάμπρου, δεύτερος ο Γιώργος  Πισιμάνης και τρίτος ο Μίνως Κονίδης!

Κατηγορία NE2

Με 23 συμμετοχές στην κατηγορία,  νικητής για τον πρώτο αγώνα ο Ανδρέας Θεοδώρου, όπου κέρδισε και την γενική, ενώ δεύτερος ήταν ο Χρήστος Θεοδοσόπουλος και τρίτος ο Θανάσης Κατσαντώνης.

Κατηγορία NE3

Με 10 συμμετοχές στην κατηγορία, νικητής ο Κορίνθιος αθλητής, Σταυρός Μαντζώρος  ενώ δεύτερος ο Βαγγέλης Ζαχαράτος και τρίτος ο Σπύρος Σταματόπουλος.

Κατηγορία NES

Με 9 συμμετοχές στην κατηγορία, νικητής ο Γιώργος Νέγρης , δεύτερος ο Ναθαναήλ Κολεύρης και τρίτος ο Στάθης Ρούσσης.

Στην κατηγορία γυναικών είχε μια συμμετοχή με την γνώστη στο χώρο του Enduro Πολυτίμη  Κυριακοπούλου.

Μείνετε συντονισμένοι για το βίντεο με στιγμιότυπα του αγώνα!