19 April 2024
MotoGP 2019

10 στοιχεία που αξίζει να γνωρίζεται πριν από τον αγώνα στην Αυστρία

Δείτε 10 στατιστικά στοιχεία που αξίζει να γνωρίζεται πριν από τον αγώνα στο Red Bull Ring

1. Ο Marc Marquez (Repsol Honda) έχει κατακτήσει την pole position για τρίτη συνεχόμενη φορά στο Red Bull Ring από το 2017. Το Red Bull Ring είναι η μόνη πίστα στο φετινό ημερολόγιο MotoGP όπου ο Marquez δεν έχει κερδίσει την πρώτη θέση .

2. Αυτή είναι η 59η pole position για τον Marquez στις 119 εκκινήσεις που εχει κάνει στην μεγάλη κατηγορία MotoGP και εχει ποσοστό 49,6% και είναι πλέον ο οδηγός με τις περισσότερες pole position στην μεγάλη κατηγορία Grand Prix, στην ιστορία, ξεπερνώντας τον Mick Doohan που κατείχε το ρεκόρ με 58 pole position.

3. Ο Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) έχει κατακτήσει τη δεύτερη θέση ως ο καλύτερος αναβάτης της Yamaha και ανεξάρτητης ομάδας.Αυτό είναι το καλύτερο προκριματικό αποτέλεσμα για έναν αναβάτη της Yamaha στο Red Bull Ring στο MotoGP, νικώντας τον Valentino Rossi, ο οποίος ήταν ο τρίτος ταχύτερος στα προκριματικά του 2016.

4. Ο Andrea Dovizioso (Ducati), ο οποίος τερμάτισε στο βάθρο τα τελευταία τρία χρόνια στο Red Bull Ring, με νίκη το 2017, κατέκτησε την τρίτη θέση.Αυτή είναι η τρίτη φορά φέτος που ξεκινά από την πρώτη σειρά εκκίνησης του Dovizioso από την έναρξη του αγώνα στο Κατάρ και από την Αργεντινή. 5.

5. Μετά το πέρασμα του από το Q1, ο Francesco Bagnaia (Pramac Racing) κατέκτησε την πέμπτη θέση στην σχάρα, το οποίο είναι το καλύτερο προκριματικό αποτέλεσμα του για την σεζόν του rookie στην κατηγορία MotoGP.

6. Ο δεύτερος αναβάτης της Honda είναι στην έκτη θέση και είναι ο Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu), ο οποίος είχε το καλύτερο προκριματικό αποτέλεσμα από τότε που ανέβηκε στην κατηγορία MotoGP.

7. Η Ducati κέρδισε και τις τρεις νίκες του MotoGP στο Red Bull Ring από το 2016.

8. Ο Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) θα ξεκινήσει από την τέταρτη σειρά στο gird από την 10η θέση, η οποία είναι η έκτη φορά που φέτος έχει μπει στην κορυφαία δεκάδα.Το Red Bull Ring είναι μόνο η δεύτερη πίστα στο σημερινό ημερολόγιο Grand Prix, μαζί με το Buriram, όπου ο Rossi δεν έχει τερματίσει ποτέ στο βάθρο στην κορυφαία κατηγορία.

9. Ο Pol Espargaro (Red Bull KTM Factory Racing) κατέκτησε την 11η θέση ως ο καλύτερος αναβάτης της KTM.Αυτό είναι το καλύτερο αποτέλεσμα για την KTM στο Red Bull Ring στην κατηγορία MotoGP.

10. Ο Miguel Oliveira (Red Bull KTM Tech 3) κατέκτησε την 13η θέση ως ο δεύτερος αναβάτης της KTM. Αυτή είναι η καλύτερη επίδοση της σεζόν του Oliveira στην μεγάλη κατηγορία Grand Prix.