24 April 2024
MotoGP 2018ΙΣΤΟΡΙΑ

10 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε πριν δείτε το Ισπανικό GP στην Jerez

Ο αγώνας MotoGP στη Jerez προμηνύεται να είναι θρίλερ, γιατί …Η διαδικασία της pole position είχε χρόνους για τους αναβάτες απίστευτα κοντά, γεγονός που κάνει τον αγώνα της Κυριακής θρίλερ.

Διαβάστε παρακάτω 10 λόγους για τους οποίους πρέπει να συντονιστείτε …

1 – Ο Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) προκρίθηκε στην pole position για τέταρτη φορά στη καριέρα του στα GP και θα προσπαθήσει να γίνει ο πρώτος Βρετανός αναβάτης που θα κερδίσει από την pole μετα τον Barry Sheene στη Σουηδία το 1981.

2 – Ο Crutchlow είναι ο τέταρτος διαφορετικός αναβάτης που κερδίζει φέτος την Pole. 4 διαφορετικοί οδηγοί έχουν κερδίσει την Pole position σε 4 αγώνες αυτή τη σεζόν. H τελευταία φορά που είχαμε τέσσερις διαφορετικούς αναβάτες που κατέκτησαν την pole στους πρώτους τέσσερις αγώνες της σεζόν στην μεγάλη κατηγορία ήταν το 2009.

3 – Στη δεύτερη θέση στην σχάρα είναι ο Dani Pedrosa (Repsol Honda), ο οποίος κέρδισε τον αγώνα πέρσι στη Jerez από την pole position. Αυτή είναι η πρώτη φορά που υπάρχουν δύο αναβάτες της Honda στην πρώτη σειρά από το Silverstone πέρυσι.

4 – Ο Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) κατέκτησε την τρίτη θέση στην σχάρα και θα ξεκινήσει από την πρώτη γραμμή για όγδοη συνεχόμενη φορά από την Ιαπωνία πέρυσι. Είναι επίσης ο κορυφαίος αναβάτης της Yamaha στη σχάρα για δεύτερη φορά φέτος.

5 – Στην δεύτερη σειρά είναι ο Jorge Lorenzo (Ducati), αυτό είναι το καλύτερο του προκριματικό αποτέλεσμα από τότε που ήταν τέταρτος πέρυσι στη Βαλένθια. Την τρίτη θέση στο βάθρο είχε κατακτήσει για πρώτη φορά με τη Ducati πέρυσι στη Jerez.

6 – Στην πέμπτη θέση στην σχάρα είναι ο Marc Márquez (Repsol Honda), και είναι η πρώτη φορά που δεν κατάφερε να προκριθεί στην πρώτη σειρά στην Jerez από τότε που ανέβηκε στην κατηγορία MotoGP το 2013.

7 – Ο κορυφαίος αναβάτης της Suzuki στη σχάρα είναι ο Alex Rins (Team Suzuki Ecstar), ο οποίος ολοκληρώνει τη δεύτερη σειρά. Θα επιδιώξει να δώσει στην Suzuki το τρίτο βάθρο στη σειρά από το 2008.

8 – Η τρίτη σειρά έχει επικεφαλής τον Andrea Iannone (Team Suzuki Ecstar), ο οποίος θα έχει ως στόχο να πάρει το πρώτο του συνεχόμενο (back-to-back) βάθρο στην κορυφαία κατηγορία.

9 – Ο ηγέτης του πρωταθλήματος, Andrea Dovizioso (Ducati) ξεκινάει από την όγδοη θέση στην σχάρα για δεύτερη συνεχή φορά. Η Jerez είναι ένα από τις δύο πίστες, όπου δεν έχει τερματίσει ποτέ στο βάθρο στην κατηγορία MotoGP.

10 – Ο Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), ο οποίος είναι ο πιο επιτυχημένος αναβάτης στην πίστα της Jerez με 9 νίκες Grand Prix, ξεκινά από το 10η θέση στην σχάρα. Αυτό είναι το χειρότερο προκριματικό του αποτέλεσμα σε αυτή την πίστα από τότε που ήταν 13ος πίσω στο 2012.