20 April 2024
MotoGP 2019ΙΣΤΟΡΙΑ

10 πράγματα που αξίζει να γνωρίζεται πριν τον αγώνα του Mugello

Νέοι ταχύτεροι γύροι, νέο ρεκόρ ταχύτητας και πολλά άλλα πολλά … εδώ είναι τα δέκα πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε πριν από τον αγώνα της Κυριακής στο Mugello.

1. Ο Marc Marquez έχει κατακτήσει την 84η pole position στην καριέρα του, την 56η στην μεγάλη κατηγορία MotoGP με ποσοστό 49,1%, και είναι μόλις δύο Pole πίσω από τον Mick Doohan που έχει περισσότερες στην ιστορία με 58.

2. Αυτή είναι η δεύτερη pole position του Marc Marquez στο Mugello στην κορυφαία κατηγορία, η προηγούμενη φορά ήταν το 2014, στον αγώνα που πήρε και την μοναδική του νίκη στην κατηγορία σε αυτήν την πίστα.

3. Δεύτερος στην σχάρα θα ο Fabio Quartararo, κορυφαίος αναβάτης ανεξάρτητης ομάδας. Αυτή είναι η δεύτερη εκκίνηση από την πρώτη σειρά του Quartararo.

4. Ο Danilo Petrucci θα ξεκινήσει από την τρίτη θέση, η οποία είναι η ένατη φορά που θα ξεκινήσει από την πρώτη σειρά της σχάρας στους 124 αγώνες του στην κατηγορία MotoGP. Το καλύτερο αποτέλεσμα του στο Mugello είναι η τρίτη θέση που τερμάτισε το 2017.

5. Ο Andrea Dovizioso θα ξεκινήσει από την ένατη θέση, και είναι η δεύτερη φορά φέτος που απέτυχε να φτάσει στους πρώτους έξι.

6. Ο Maverick Viñales ξεκινάει από την έβδομη θέση, και είναι το χειρότερο προκριματικό του αποτέλεσμα στην κορυφαία κατηγορία του Mugello από το 2015, που ήταν πρωτοεμφανιζόμενος, όταν ήταν ένατος.

7. Ο Francesco Bagnaia έχει καταταγεί στην όγδοη θέση, το οποίο είναι το καλύτερο του προκριματικό αποτέλεσμα από τότε που ανέβηκε στην κατηγορία MotoGP φέτος.

8. Ο Andrea Dovizioso, θα εκκινήσει στον αγώνα του Mugello για 300η φορά στα Grand Prix στην καριέρα του.

9. Ο Andrea Dovizioso έγραψε ένα νέο ρεκόρ μέγιστης ταχύτητας στο FP3 στην πίστα του Mugello με 356,7 km / h.

10. Η 18η θέση του Valentino Rossi ήταν το χειρότερο προκριματικό του αποτέλεσμα σε στεγνό στην μεγάλη κατηγορία από το Ολλανδικό TT το 2006, όταν τραυματίστηκε, και την Αραγονία πέρσι.