19 April 2024
motoGP 2015

Ο Marquez κερδίζει μετά από επική μάχη με τον Lorenzo στην Αμερική – Φωτογραφίες

Ο Marc Marquez διατήρησε το απίστευτο ρεκόρ του σε αμερικανικό έδαφος με τη νίκη στο GP της Ιντιανάπολις μετά από μια μάχη διαρκείας με τον Jorge Lorenzo σε όλο τον αγώνα.

93-marquez__gp_0028.gallery_full_top_fullscreen
Ο Marc Marquez έκανε πέντε νίκες στη σειρά (2x Moto2, 3x MotoGP ) στην θρυλική πίστα της Indianapolis Motor Speedway μετά από ένα επικό αγώνα με τον Jorge Lorenzo που τερμάτισε τελικά δεύτερος μόλις 0.688s πίσω.

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Valentino Rossi (+ 5.278s) διατήρησε το 100% ρεκόρ του στα βάθρα φέτος και τερματίσει στην τρίτη θέση παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας με εννέα βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Lorenzo

Μετά τους αγώνες της Moto3 και Moto2 νωρίτερα μέσα στην ημέρα, οι συνθήκες είχαν βελτιωθεί από τη στιγμή που οι αναβάτες του MotoGP μπήκαν στην πίστα , εκτός από μερικά σημεία που ήταν υγρά, το μεγαλύτερο κομμάτι ήταν στεγνό σε όλο τον αγώνα.

99-lorenzo__gp_9458.gallery_full_top_fullscreen

Ήταν ο Lorenzo ο οποίος οδήγησε τον αγώνα από την πρώτη στροφή, ενώ ο pole man, Marquez έμεινε πίσω του σχεδόν σε όλο τον αγώνα και δεν τον άφησε να ξεφύγει καθόλου από κοντά του, προσφέροντας απίστευτο θέαμα στους 68.000 οπαδούς που ήταν παρόντες στο «Brickyard”, που είδαν την επική μάχη των δυο Ισπανών, αλλά και την φοβερή μάχη για την τρίτη θέση μεταξύ Rossi και Pedrosa .

Ο δύο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Marquez κάθισε πίσω από τον Lorenzo και μελετώντας τις δυνάμεις και τις αδυναμίες του πριν τελικά να κάνει την κίνησή του με μόλις τρεις γύρους να απομένουν, έκανε την κίνηση του στην πρώτη στροφή . Ο Lorenzo δεν είχε καμία απάντηση και ο Marquez έφτασε πρώτος στην καρό σημαία , αφήνοντας τον  συμπατριώτη του στην δεύτερη θέση με πάνω από μισό δευτερόλεπτο διαφορά, χαρίζοντας την 700η νίκη GP στη Honda.

victory.big
Ήταν επίσης ο 9ος αγώνα στη σειρά, που ο Marquez έχει κερδίσει στο έδαφος των ΗΠΑ και η πρώτη φορά που έχει καταφέρει συνεχόμενες (back-to-back) νίκες τη φετινή σεζόν.

Ο Rossi ξεκίνησε από την 8η θέση στο grid, αλλά μετά μια φοβερή εκκίνηση και από ένα συγκλονιστικό πρώτο γύρο ήταν στην 4η θέση και στο κυνήγι του Pedrosa για την τελική θέση του βάθρου.

46-rossi__gp_9492.gallery_full_top_fullscreen
Ο Ιταλός δεν κατάφερε στις κατατακτήριες να έχει καλή απόδοση, αλλά και στον αγώνα να πιάσει τον  ρυθμό του Marquez και Lorenzo στο μπροστινό μέρος, έδωσε την μάχη του για την 3η θέση και τελικά κατάφερε να προσπεράσει τον Pedrosa στην πρώτη στροφή στον 18ο γύρο, αλλά ο  Ισπανός είχε απάντηση και κατάφερε να πάρει και πάλι την τρίτη θέση με αποτέλεσμα να δούμε μια φοβερή μάχη στον τελευταίο γύρο, όπου ο Rossi προσπέρασε τον  Pedrosa , με αποτέλεσμα να διασχίσει τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά μόλις 0.181s μπροστά από τον Pedrosa.

26-pedrosa__gp_0431.gallery_full_top_fullscreen

Ο οδηγός της Ducati, Andrea Iannone (+ 21.528s) ήταν 15 δευτερόλεπτα πίσω στην πέμπτη θέση καθώς κατάφερε να κρατήσει μακριά του τον  Bradley Smith (+ 21.751s) προς το τέλος του αγώνα. Ο ιταλικός που γιόρταζε τα 26α γενέθλιά του, τελικά πέρασε τη γραμμή τερματισμού ακριβώς 0.223s μπροστά από τον Βρετανό.

29-iannone__gp_9705.gallery_full_top_fullscreen

Ο Smith, ξεκίνησε από την 9η θέση στο grid, αλλά για άλλη μια φορά έκανε μία πολύ καλή εκκίνηση και βρέθηκε μέχρι και 5ος μετά τις πρώτες στροφές. Δυστυχώς δεν κατάφερε να κρατηθεί και εκεί και τερμάτισε έκτος. Ο ομόσταυλός του, Pol Espargaro τερμάτισε με 8.627s πιο πίσω στην έβδομη θέση.

38-smith__gp_1076.gallery_full_top_fullscreen

Ο Cal Crutchlow είχε ένα περιπετειώδη αγώνα, αφού έμεινε στην 11η θέση μετά από την έναρξη του αγώνα, ενώ ξεκίνησε από την 4η θέση. Τελικά κατάφερε να ανέβει και να τερματίσει στην όγδοη θέση.
Ο Andrea Dovizioso έκανε επίσης κακή εκκίνηση και βρέθηκε στην τελευταία θέση. Ο ιταλικός αγωνίστηκε άψογα και κατάφερε να τερματίσει στην ένατη θέση μπροστά από τον Danilo Petrucci, ο οποίος ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Η ομάδα της Suzuki GSX-Ecstar RR της με τον Maverick Viñales και Aleix Espargaro τερμάτισαν στην 11η και 14η θέση αντίστοιχα, με τον Scott Redding να τερματίζει στην 13η θέση.

08-barbera__gp_9572.gallery_full_top_fullscreen

Ο Hector Barbera πήρε τη νίκη της κατηγορίας Open τερματίζοντας στην 15η θέση μπροστά από τον τοπικό ήρωα, Nicky Hayden και τον Eugene Laverty.

Ο Stefan Bradl τερμάτισε στην 20η στο ντεμπούτο του για την Aprilia Racing Team Gresini, ενώ ο Jack Miller ήταν ο μόνος αναβάτης που είχε πτώση στον αγώνα.

06-bradl__gp_9605.gallery_full_top_fullscreen

Όλα αυτά σημαίνουν ότι ο Rossi με 195 βαθμούς παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας MotoGP, αν και το προβάδισμά του έναντι του δεύτερου Jorge Lorenzo που έχει 186 βαθμούς έχει μειωθεί σε μόλις 9 βαθμούς , με τον Marquez να εχει 139 βαθμούς στην τρίτη θέση με διαφορά 56 βαθμούς από τον πρώτο.