25 April 2024
motoGP 2014

Ο Marquez και οι ……άλλοι! πέντε στα πέντε ο Marquez στο LeMans! ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

O Παγκόσμιος Πρωταθλητής Marc Marquez (Repsol Honda Team) πήρε ΚΑΙ αυτήν την νίκη στο Le Mans σε ένα συναρπαστικό αγώνα δίνοντας ρεσιτάλ οδήγησης και ανθρώπου που δεν τον σταματά τίποτα από την νίκη!
Στην δεύτερη θέση ο  Valentino Rossi (Yamaha MotoGP Movistar) και τρίτος ο Alvaro Bautista (GO & FUN Honda Gresini) που έκλεισε και το  βάθρο.

93marquez,gpfrance__lg44639_original

Παρόλο που ξεκίνησε από την Pole position ο Marquez,  έπεσε στην 10η θέση μετά από λάθος στην εκκίνηση. Αμέσως ξεκίνησε την επίθεση και κάνοντας μια ξέφρενη κούρσα οπού προσπέρασε τους πάντες, πήρε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του με θριαμβευτικό τρόπο!
Ο Rossi απέδειξε και πάλι την ανταγωνιστικότητά του τονίζοντας ότι είναι ακόμα άδω οδηγώντας  στην κορυφή για αρκετούς γύρους στο πρώτο μισό του αγώνα , αλλά τελικά δεν μπορούσε να κρατήσει μακριά τον Marquez που ερχόταν από πίσω καταπίνοντας τους πάντες.
46rossi,gpfrance_ds-_s5d8901_original
Ο Rossi με αυτό το βάθρο συμπλήρωσε στην μεγάλη κατηγορία 10 βάθρα στο Le Mans και 150 σε όλη του την καριέρα, ένα εκπληκτικό νούμερο για τον Γιατρό!
Ο Marquez έγινε ο πρώτος αναβάτης που κερδίζει πέντε σερί αγώνες στη μεγάλη κατηγορία από την pole position από το 1979 οπού ο Mick Doohan έκανε Δέκα σερί νίκες .

Το πρώτο του βάθρο κέρδισε ο  Bautista από το 2012 επιβεβαιώνοντας έτσι την καλή του κατάσταση και τις καλές επιδόσεις του από την έναρξη της σεζόν .

gpfrance_ds-_s5d9283_original

Έναν εξαιρετικό αγώνα έκανε και ο rookie Pol Espargaro ( Monster Yamaha Tech3 ) που τερμάτισε τελικά στην 4η θέση μπροστά από τον Dani Pedrosa ( Repsol Honda Team ).
Ο Pedrosa έδειξε να μην έχει ξεπεράσει ακόμα τους πόνους από την πρόσφατη χειρουργική επέμβαση στον βραχίονα.

Ο Jorge Lorenzo ( Yamaha MotoGP Movistar ) έμεινε τελικά τρία δευτερόλεπτα πίσω από τον Pedrosa κλείνοντας την εξάδα κάνοντας έναν άσχημο αγώνα και το έδειξε με την απογοήτευση του μετά τον τερματισμό .

Ο Stefan Bradl ( LCR Honda MotoGP ) τερμάτισε στην έβδομη θέση παρόλο που βρέθηκε για αρκετούς γύρους στις κορυφαίες θέσεις μαζί με τον Andrea Dovizioso ( Ducati Team ) που οδήγησε την κούρσα, αλλά παρόλα αυτά τερμάτισε πίσω από τον Bradl στην 8η θέση μπροστά από τον  Aleix Espargaro ( NGM Forward Racing) και τον Bradley Smith ( Monster Yamaha Tech3 ) που συμπληρώσαν την πρώτη δεκάδα .

Ο Nicky Hayden έπεσε στο  πρώτο γύρο μετά την επαφή του με τον Andrea Iannone ( Pramac Racing ), ο οποίος έπεσε και αυτός λίγο αργότερα . Πτώση είχε επίσης και ο  Hector Barbera ( Avintia Racing).