28 March 2024
WSBK 2019

Ο Alvaro Bautista σαρωτικός κυριαρχεί και στο Assen

Ο Alvaro Bautista  κάνει το απόλυτο 11 στα 11 κυριαρχώντας και σε ένα συναρπαστικό αγώνα, δίνοντας μάχες στους [πρώτους γύρους με τον Παγκόσμιο πρωταθλητή Jonathan Rea !

Ο Jonathan Rea παρόλο που ξεκίνησε από την τρίτη σειρά πετάχτηκε γρήγορα μπροστά και στην μέση του πρώτου γύρου είχε περάσει μπροστά από το Bautista!

Ο Rea έμεινε για 5 γύρους στην κορυφή με τον Bautista να τον πιέζει ασφυκτικά μέχρι που πέρασε τελικά μπροστά και από εκεί και μετά δεν μπόρεσε ξανά να τον απειλήσει κανείς.
Ο Bautista τερμάτισε τελικά με διαφορά σχεδόν 5 δευτερόλεπτα κυριαρχώντας και δημιουργώντας καινούριο ρεκορ συνεχομένων νικών!

Ο Rea πάλεψε για την δεύτερη θέση με τους Lowes και μετά με τον Van De Marc μέχρι την τελευταία στροφή, όπου είχαν και μια μικρή επαφή μεταξύ τους αφού είχαν φοβερή μάχη!

Είναι ο πρώτος αγώνας που ο Rea τερμάτισε τρίτος, πίσω από τον Ολλανδό  που πανηγύρισε μέσα στην πατρίδα του!

Ο Alex Lowes τερμάτισε στην 4η θέση μπροστά από τον Γερμανό της BMW Reiterberger και τον Tom Sykes που έκλεισε την κορυφαία εξάδα!